#Movember

Zdrowie psychiczne jest ważne nie tylko w listopadzie

Bo to niemęskie
W wielu kulturach istnieją tradycyjne normy męskości, które nakładają presję na mężczyzn, aby byli silni, niezależni i emocjonalnie opanowani. Rozmawianie o swoich emocjach i problemach psychicznych może być postrzegane jako "niewłaściwe" lub "niemęskie", co skutkuje brakiem otwartości.
Bo nie wiem, jak to zrobić
Jeśli mężczyźni nie mieli wcześniejszych doświadczeń w rozmawianiu o swoim zdrowiu psychicznym lub nie widzieli innych mężczyzn tak robiących, mogą czuć się niepewnie w tej kwestii.
Bo mnie wyśmieją
W wielu społeczeństwach istnieje stigma związana z problemami psychicznymi, a mężczyźni obawiają się być postrzegani jako słabi lub niemający kontroli nad swoimi życiem, jeśli przyznają się do problemów psychicznych.
Bo sam sobie poradzę
Niektórzy mężczyźni czują presję, by być "twardzi" i radzić sobie samodzielnie z problemami, bez wsparcia innych. Mogą obawiać się, że prośba o pomoc będzie oznaczała, że zawiedli lub są niekompetentni.
Bo nie chce być jedyny
Skoro nikt z mojego otoczenia o tym nie mówi, to prawdopodobnie nie mają takich problemów. Nie chce zaczynać konwersacji, żeby potem być tym jedynym z problemami.
Bo jestem mężczyzną
A mężczyźni nie płaczą i są silni. ednakże, takie przekonania są przestarzałe i ograniczające, i ważne jest, aby przeciwdziałać tym stereotypom, zachęcając mężczyzn do wyrażania swoich uczuć i szukania pomocy w trudnych momentach. Warto podkreślić, że prawdziwa siła polega na otwartości, empatii i gotowości do dzielenia się swoimi doświadczeniami.

Jak zacząć rozmawiać o zdrowiu psychicznym?

Jeśli czegoś nigdy nie robiliśmy, to normalne, że odczuwamy stres. 

Pierwsze spotkanie z terapeutą

Pierwszy raz może stresować, dlatego warto sprawdzić wcześniej, co cię czeka na spotkaniu. 

Męskość, przywództwo i zdrowie psychiczne

Męskie tematy, które się ze sobą łączą. Jak męsko dbać o siebie?

Toksyczna męskość - co warto wiedzieć?

Czym jest toksyczna męskość i jak można nie wpaść w jej sidła. Znaki, które warto znać. 

Masz trudności z koncentracją?
Problemy z utrzymaniem uwagi lub skupieniem uwagi mogą być objawem problemów psychicznych. Mężczyźni mogą odczuwać trudności w wykonywaniu codziennych zadań, a także w pracy, co może prowadzić do frustracji i obniżenia samooceny.
Czujesz ciągły stres?
Jeśli mężczyzna odczuwa stały stres i lęk, może to być sygnałem, że jego zdrowie psychiczne jest zagrożone. Te objawy mogą wpływać na ogólny stan zdrowia, prowadzić do problemów z sercem, układem pokarmowym i snem.
Nie masz ochoty widzieć swoich znajomych?
Wycofywanie się z życia społecznego i unikanie kontaktu z innymi ludźmi to także objaw, który warto zauważyć. Mężczyźni mogą zacząć unikać spotkań towarzyskich, niechętnie uczestniczyć w rodzinnych wydarzeniach i wycofywać się z relacji społecznych.
Jesteś ciągle wkurzony?
Nadmierne objawy agresji, w tym przemoc w stosunku do siebie lub innych, mogą być związane z problemami psychicznymi. Mężczyźni, którzy doświadczają wewnętrznego gniewu i frustracji, mogą reagować na niego wybuchowo, co stanowi zagrożenie dla ich i innych osób. Jeśli mężczyzna ma trudności z kontrolowaniem swoich emocji, reaguje nadmiernie w sytuacjach stresowych lub doświadcza częstych zmian nastroju, to również może świadczyć o problemach psychicznych. To może wpływać na relacje z innymi oraz na ogólny komfort życia.
Mało co sprawia Ci radość
Spadek zainteresowania życiem, utrata radości i przyjemności z codziennych aktywności mogą być objawem depresji. Mężczyźni mogą przestać cieszyć się tym, co kiedyś sprawiało im radość, co prowadzi do apatii i bezradności.
Nie chce Ci się o siebie dbać
Zaniedbywanie higieny osobistej, zdrowej diety czy aktywności fizycznej może być wynikiem problemów zdrowia psychicznego. Mężczyźni, którzy tracą zainteresowanie dbaniem o siebie, mogą mieć trudności z codziennymi obowiązkami i rutyną życiową.
Więcej pijesz?
Nadmierne picie alkoholu w celu radzenia sobie z problemami emocjonalnymi lub jako forma ucieczki od rzeczywistości może być oznaką problemów zdrowia psychicznego.
Czujesz zmiany w popędzie seksualnym?
Nagła i niezwykła zmiana w seksualności, w tym utrata zainteresowania seksem lub nadmierny obsesyjny charakter seksualnych myśli, również może być związana z problemami psychicznymi.

Ataki paniki – kiedy szukać pomocy?

Czym są ataki paniki i jak sobie z nimi radzić.

Myśli samobójcze - jak się zachować?

Zobacz, co możesz zrobić gdy czujesz się gorzej.

Wypalenie zawodowe

Stresuje Cię praca, nie masz siły działać i towarzyszy ci uczucie przytłoczenia?

Czy to depresja?

Czym jest depresja i jak sobie z nią radzić. Jak warto o siebie zadbać. 

Warto mówić o zdrowiu psychicznym w pracy i w domu

Movember to więcej niż tylko broda w listopadzie – to okazja do codziennych rozmów o zdrowiu psychicznym mężczyzn. Dołącz do nas, by razem zwiększyć świadomość i zrozumienie tego ważnego tematu. Twoje wsparcie może zmienić czyjeś życie!

Jak rozmawiać o zdrowiu psychicznym w pracy?

I czy w ogóle warto to robić. Scenariusz działań krok po kroku. 

Mój pracownik ma depresję -
jak o tym rozmawiać?

Czy wiesz, jak zareagować, gdy przyjdzie do Ciebie pracownik w kryzysie?

Jak zareagować na kryzys psychiczny pracownika w firmie?

Przykładowa sytuacja z pracy, scenariusz możliwej rozmowy. 

Jak wspierać zdrowie psychiczne przez cały rok?

Pomysły na komunikację Movember (i nie tylko) w firmie. 

Jak możesz pomóc?

Rozmowa o zdrowiu psychicznym jest ważna nie tylko w listopadzie podczas Movember, ale przez cały rok. Oto kilka propozycji, które mogą pomóc ułatwić rozmowę na ten temat zarówno mężczyznom, jak i innym osobom:


Jeśli chcesz dołożyć swoją cegiełkę do Movember

Przeprowadź webinary lub warsztaty w swoje firmie. Inwestując w edukację z zakresu zdrowia psychicznego, inwestujesz w sukces swoich pracowników i całego przedsiębiorstwa.