
Jak pomóc pracownikowi po L4?
05/04/2023
Objawy wypalenia zawodowego
05/04/2023Wypalenie zawodowe – leczenie
Wypalenie zawodowe jest jednostką chorobową, w której osoby doświadczają chronicznego stresu w pracy. Na wystąpienie wypalenia zawodowego wpływ ma bardzo wiele czynników. Przede wszystkim zła organizacja, a także atmosfera w pracy, zbyt duża liczba obowiązków czy też niski poziom wynagrodzeń, który jest nieadekwatny do umiejętności. Przyczyną wypalenia zawodowego mogą być również złe wyniki w pracy, niskie zyski. Dlatego tego typu wypalenie dotyka zazwyczaj przedsiębiorców. W jaki sposób leczyć wypalenie zawodowe? Zachęcamy do lektury.
Wypalenie zawodowe – co powinno zaniepokoić?
Pierwszym objawem, który powinien zaniepokoić Cię, jest niechęć do wykonywania swoich obowiązków oraz przychodzenia do pracy. Jeżeli zauważysz, że praca nie sprawia Ci już przyjemności, zbyt mocno się w niej stresujesz, być może jest to pierwsza oznaka wypalenia zawodowego, której nie należy lekceważyć.
W następnych etapach wypalenia zawodowego pojawiają się również dolegliwości somatyczne. Osoby skarżą się na przewlekłe bóle głowy, bezsenność, nerwobóle, doświadczają chronicznego zmęczenia.
Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym?
Każdy, kto zauważył u siebie pierwsze objawy wypalenia zawodowego, powinien przedsięwziąć odpowiednie kroki, dzięki którym pozbędzie się tego syndromu. Niestety, nieleczone wypalenie zawodowe może doprowadzić nawet do głębokiej depresji.
Zadbanie o własne potrzeby
Jeśli zauważysz, że praca nie sprawia Ci już aż tyle satysfakcji, a stres powoduje dezorganizację oraz przyczynia się do wielu dolegliwości bólowych, warto zadbać o siebie. Przede wszystkim rozsądnie jest zdecydować się na spotkanie z przyjaciółmi, poświęcić czas rodzinie, kłaść się wcześniej spać, zacząć uprawiać sport.
Rozgraniczanie życia prywatnego od zawodowego
Jest to kwestia, z którą bardzo wiele osób ma spory problem i nie potrafi w pełni odciąć się od swoich obowiązków zawodowych po godzinach pracy. Kończąc pracę, czyli po dopięciu wszystkich projektów i odpisaniu na maile, warto wyłączyć telefon i zająć się wyłącznie swoją rodziną i dbaniem o swoje potrzeby. W jaki sposób rozgraniczyć życie prywatne od zawodowego? Przede wszystkim poinformuj swoich klientów, współpracowników czy też przełożonych, że jesteś dostępny wyłącznie w ustalonych wcześniej godzinach pracy.
Profesjonalne wsparcie
Jeżeli nie radzisz sobie z syndromem wypalenia zawodowego i czujesz, że potrzebujesz pomocy, zwróć się do specjalisty. Na rynku działa obecnie bardzo dużo firm, zajmujących się wdrażaniem wellbeingu w organizacjach. Przedsiębiorstwa te zatrudniają wielu specjalistów, coachów biznesowych, doradców zawodowych, psychologów, psychoterapeutów, którzy z chęcią służą pomocą i pokazują, w jaki sposób radzić sobie z wypaleniem zawodowym. Pomoc takiego specjalisty jest w wielu przypadkach nieoceniona.
Zauważając u siebie pierwsze objawy wypalenia zawodowego, należy jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki. Przede wszystkim najrozsądniej jest zadbać o siebie i własne potrzeby, a także odciąć się od obowiązków zawodowych po godzinach pracy. Jeżeli widzisz, że nie jesteś w stanie samodzielnie poradzić sobie z wypaleniem zawodowym warto zdecydować się na pomoc sprawdzonego psychologa lub też psychoterapeuty.