
Duża rotacja pracowników – jak sobie z nią radzić?
17/02/2023
Wsparcie psychologiczne dla pracowników
13/03/2023Wypalenie zawodowe – co warto wiedzieć?
Przewlekły stres, przemęczenie, problemy w domu, mogą przełożyć się na obniżenie produktywności w pracy, a co za tym idzie, doprowadzić do coraz częściej występującego wśród wielu osób, wypalenia zawodowego. Jest to zjawisko, które można rozpatrywać na wielu płaszczyznach, np. na gruncie psychologii społecznej, psychologii pracy, zarządzania czy też psychologii osobowości. Nie ma jednoznacznej definicji wypalenia zawodowego, ponieważ może ono wynikać z wielu czynników. Co warto wiedzieć na ten temat? W jaki sposób z tym walczyć? Zachęcamy do lektury.
Wypalenie zawodowe
Według przeprowadzonych badań, wypalenie zawodowe grozi zazwyczaj osobom, które mocno angażują się zawodowo w pracę, nierzadko wykonując swoje obowiązki, ponad ustawowe 8 godzin pracy. Do zawodów zagrożonych wypaleniem zawodowym można zaliczyć między innymi lekarzy, pielęgniarki, ale także ratowników oraz wolontariuszy.
Wypalenie zawodowe może następować stopniowo. W tym wypadku mówi się o osobach, które z roku na rok coraz mniej chętnie wykonują swoje obowiązki, czują narastającą niechęć do swojej pracy. Z drugiej strony wypalenie zawodowe może nastąpić pod wpływem jednego, silnego bodźca lub też traumatycznego wydarzenia. Choć do tego rodzaju wypalenie dochodzi nieco rzadziej.
Wypalenie a stres zawodowy
Co ciekawe, warto wyróżnić dwa zjawiska, jakimi są: wypalenie zawodowe oraz stres zawodowy. Bardzo często są one utożsamiane ze sobą. Należy jednak podkreślić, że choć wypalenie zawodowe jest związane ze stresem, sam stres zawodowy może być związany z wieloma, innymi kwestiami, które nie do końca mogą oznaczać już wypalenie zawodowe. Może on wynikać z nadmiaru obowiązków, złej organizacji pracy, a także problemów, występujących w danej firmie. Stres zawodowy może prowadzić w konsekwencji do wypalenia zawodowego, zauważywszy zatem pierwsze objawy, dobrze jest zmienić pracę.
Wypalenie zawodowe – jak sobie radzić?
Z wypaleniem zawodowym można skutecznie walczyć. Należy jednak podjąć kroki stosunkowo szybko, zauważając u siebie pierwsze symptomy. Przede wszystkim należy ustalić odpowiednie priorytety i odpowiednio je przewartościować. Następnie, trzeba nauczyć się odcinać kwestie zawodowe od prywatnych i znaleźć wewnętrzną równowagę. Dobrze jest także odzyskać kontrolę nad własnym życiem, uczyć się asertywności, sztuki odmawiania innym osobom, a także nauczyć się odpoczywać. Robienie sobie przerw w ciągu dnia poprawia jakość pracy, efektywność, a także samopoczucie.
W ramach walki z wypaleniem zawodowym warto także zasięgnąć porady psychologa lub też doradcy zawodowego. Specjalista pomoże spojrzeć na pewne kwestie inaczej, a także nauczy, w jaki sposób rozgraniczyć pracę od życia prywatnego i realizacji swoich marzeń.
Wypalenie zawodowe jest zjawiskiem, które może dotknąć każdego, choć najczęściej dotyczy pewnych grup zawodowych, takich jak lekarze, ratownicy, pielęgniarki, wolontariusze. Nie ma jednej, określonej przyczyny wypalenia zawodowego, choć często łączy się go ze długotrwałym stresem, nadmiarem obowiązków czy też znudzeniem pracą. Warto jak najszybciej podjąć kroki, dzięki którym można z łatwością zwalczyć pierwsze symptomy wypalenia zawodowego. Szczególnie zalecana jest pomoc specjalisty psychologa, psychoterapeuty czy też doradcy zawodowego, który pomoże spojrzeć na problem z nieco innej perspektywy.