
Wypalenie zawodowe – co warto wiedzieć?
13/03/2023
Nagła śmierć pracownika – jak się zachować
16/03/2023Wsparcie psychologiczne dla pracowników
Coraz więcej mówi się o wdrażaniu działań wellbeingowych w firmach. Pracodawcy zaczynają dbać o dobrostan swoich pracowników, umożliwiając im między innymi awans na wyższe stanowisko czy zapewniając im wyższą płacę, adekwatną do umiejętności. Tuż obok materialnych korzyści, bardzo duże znaczenie ma również wsparcie psychologiczne, które decyduje się zapewnić swoim pracownikom coraz więcej pracodawców. Szczególnie dotyczy ono sytuacji, w których pracownicy doświadczają kryzysu, silnego stresu lub też różnych trudności. Co można jeszcze powiedzieć o wsparciu psychologicznym dla pracowników? Czy rzeczywiście jest ono potrzebne? Zachęcamy do lektury.
Konsultacje psychologiczne?
Na czym polega wsparcie psychologiczne dla pracowników? Jedną z form udzielenia takiej pomocy, jest zorganizowanie we własnej firmie spotkania z psychologami, psychoterapeutami czy też doradcami, którzy od wielu lat w sposób profesjonalny zajmują się wspieraniem osób w kryzysie. Specjaliści przeprowadzają rozmowy grupowe, uczą asertywności oraz tego, w jaki sposób radzić sobie ze stresem. Istnieje również możliwość spotkania indywidualnego z pracownikiem. Podczas takiej konsultacji poruszane są tematy związane nie tylko z pracą, ale także życiem prywatnym. Należy podkreślić, że niepowodzenia oraz wszelkie trudności, jakich doświadczają pracownicy w życiu prywatnym, bardzo często przekładają się na dużo gorszą efektywność w pracy oraz relacje ze współpracownikami.
Wsparcie psychologiczne dla pracowników jest dosyć pożądanym i potrzebnym obecnie benefitem, dzięki któremu dana firma może mieć nie tylko efektywny, energiczny i zadowolony ze swojej pracy zespół, ale także dosyć ciekawą ofertę rekrutacyjną. Tego typu oferty pracy nadal wyróżniają się znacząco na tle konkurencji i stanowią jeden z czynników zachęcających potencjalnych kandydatów do aplikowania na dane stanowisko.
Dlaczego warto postawić na wsparcie psychologiczne dla pracowników?
Badania przeprowadzone przez WHO wskazują, że produktywność i wydajność pracowników nie jest uzależniona wyłącznie od liczby obowiązków, a także stopnia trudności danego zadania, jakie muszą wykonać w swojej pracy, ale zależy również od poziomu ich zdrowia psychicznego. Pracownik, który jest często zestresowany, niewyspany, ma sporo własnych problemów, bardzo często ma również obniżoną produktywność. W takiej sytuacji pracuje dużo gorzej, wykonuje mniej zadań w ciągu dnia, przez co firma nie rozwija się odpowiednio szybko i nie pomnaża swoich zysków. Warto zatem umożliwić swoim pracownikom rozmowy ze specjalistami.
Wsparcie psychologiczne dla pracowników jest coraz częściej wdrażanym rodzajem działania wellbeingowego w firmie. Dzięki możliwości rozmowy ze specjalistami: psychoterapeutami, psychologami czy też coachami, pracownicy mogą poznać techniki radzenia sobie ze stresem, uzyskać odpowiednie wsparcie, a także podszkolić swoje umiejętności miękkie oraz nauczyć się pracować w grupie. Warto pamiętać, że pracownik, który otrzymuje odpowiednie wsparcie psychologiczne, pracuje efektywniej, co znacząco przekłada się na zyski firmy.