
Pierwsze spotkanie z terapeutą – czego się spodziewać?
24/10/2022
5 sposobów na zdrowe angażowanie pracowników
24/10/2022Wielkanoc w dobie kryzysu
Wielkanocne problemy
Niezależnie od tego, co dzieje się na świecie, święta potrafią być problematyczne, stresujące, a nawet wywoływać w nas gwałtowne i bolesne emocje. Zwłaszcza, jeśli spoczywa na nas odpowiedzialność ich zorganizowania – chociażby dlatego, że inflacja cały czas rośnie, a z nią ceny żywności i innych produktów.
To szczególnie przykry okres również dla osób, dla których relacja z rodziną nie jest zdrowa czy bezpieczna. Historia przemocy, sprośny krewny czy brak akceptacji orientacji lub tożsamości to tylko niektóre z powodów, dla których perspektywa zobaczenia się z rodziną może wręcz przerażać. Jednocześnie presja z jej strony może być tak silna, że trudno jej nie ulec.
To już trzecia Wielkanoc w czasie pandemii. Chyba już się trochę przyzwyczailiśmy, a może nawet uśpiliśmy swoją czujność i koronawirus stał się częścią codzienności. Jednak zagrożenie wciąż jest bardzo realne i może się zdarzyć, że Ty lub bliska Ci osoba zachorujecie na COVID-19 i święta będzie trzeba spędzić w samotności – nawet, jeśli nie z powodu narzuconej odgórnie kwarantanny, a własnej decyzji, aby nie stwarzać zagrożenia dla innych.
To wszystko nam jest znane, niezależnie od związanych z tym emocji. Jednak dla przeważającej większości z nas, to pierwsza Wielkanoc podczas wojny w Europie. I to tak blisko, tuż za granicą. To normalne, że możesz czuć więcej lęku, bezsilność, smutek, nawet gniew w obliczu takiej tragedii. Zadbanie o swoje zdrowie psychiczne jest teraz tym bardziej istotne.
Jak w tym wszystkim znaleźć spokój, przestrzeń na regenerację i zadbać o swój komfort i bezpieczeństwo?
Jak zadbać o siebie podczas świąt wielkanocnych?
- Obowiązki i organizacja świąt
Wielkanoc to tylko kilka dni wolnego, ale rzeczy do zaplanowania, kupienia i przygotowania jest mnóstwo. Jeżeli uginasz się pod ciężarem obowiązków w biurze i w domu, warto porozmawiać z osobą lub osobami partnerskimi oraz rodziną, aby podzielić się obowiązkami.
- Granice
Pamiętaj, że święta nie oznaczają, że musisz się z kimś spotykać i spędzić razem czas, nawet z rodziną. Zadbanie o swoje bezpieczeństwo i komfort mogą być trudne, szczególnie, gdy bliscy mają skłonność do przekraczania Twoich granic czy szantażu emocjonalnego. Zaciśnięcie zębów i poddanie się presji może wydawać się prostsze niż postawienie jasnych granic. Początki mogą być rzeczywiście trudne, ale zadbanie o siebie w ten sposób jest istotnym elementem naszego dobrobytu.
- Plan działania
Nie chodzi tutaj o plan organizacji świąt! Jeżeli okresy świąteczne, spotkania rodzinne czy obecna sytuacja w Ukrainie są dla Ciebie trudne, stwórz plan działania na wszelki wypadek. Jeżeli w tym czasie coś może wywołać u Ciebie gwałtowne emocje, jak możesz się sobą zaopiekować? Czy jest dostępna przestrzeń, w której będziesz w stanie bezpiecznie przywrócić wewnętrzną równowagę? Czy jest ktoś, kto będzie w stanie Ci pomóc? Jakie zdrowe mechanizmy obronne warto wtedy wykorzystać? Spróbuj odpowiedzieć sobie na powyższe pytania – takie przygotowanie może zmniejszyć odczuwany przez Ciebie stres czy lęk.
- Święta i izolacja
Jeżeli z powodu choroby musisz spędzić święta samotnie, zaplanuj, co będziesz robić: jakie książki przeczytasz i jakie filmy obejrzysz, w które gry zagrasz. Możesz umówić się z bliskimi lub znajomymi na maraton filmowy łącząc się przez Skype czy FaceTime. To samo dotyczy się gier wideo, pod warunkiem, że mają opcję multiplayer.
Wideorozmowa pozwoli wam również na “wspólne” wirtualne śniadanie świąteczne. Niezależnie od sposobu – wiadomości, telefon, wideorozmowa – pozostańcie ze sobą w kontakcie.
Z drugiej strony, możesz wykorzystać tę chwilę samotności na pozostanie przy sobie i wyciszenie się.
- Odpoczynek od natłoku informacji
Postaraj się kontrolować, ile czasu spędzasz na sprawdzaniu newsów czy przeglądaniu social mediów. Nawet, jeśli chcesz być na bieżąco z sytuacją w Polsce i Ukrainie, zbyt wiele – często mało pozytywnych – informacji może negatywnie wpłynąć na Twoją kondycję psychiczną.
Spróbuj wydzielić sobie czas, możesz nawet ustawić limit czasowy używania danej aplikacji w telefonie. Jeszcze lepiej – zostaw telefon, wyłącz telewizor i odpocznij od tego natłoku informacji.
- Pomóżcie razem
Korzystając z tego, że masz wolne i spotykasz się z rodziną, możecie zastanowić się, jak możecie wesprzeć Ukrainę w obronie kraju lub pomóc uchodźcom. Jeżeli macie na to przestrzeń i wszyscy członkowie rodziny wyrażają zgodę, możecie zaprosić ukraińską rodzinę do siebie – na kilka dni lub dłużej.
Wolontariat też jest świetnym pomysłem, również wtedy, kiedy spędzasz święta samotnie – w ten sposób pomagasz innym, ale kontakt z ludźmi i działanie może mieć pozytywny wpływ na Twoją kondycję psychiczną.
- Zaopiekuj się sobą
Święta potrafią być nie lada wyzwaniem. W obecnej sytuacji mogą być jeszcze trudniejsze, wypełnione brakiem zrozumienia wobec takie okrucieństwa, strachem czy bezsilnością.
Dlatego na koniec przypominamy: masz prawo zadbać o siebie i poprosić o pomoc, jeżeli czujesz, że jej potrzebujesz. Okaż sobie życzliwość i bądź wobec siebie cierpliw*.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak zadbać o spokojne głowy swoich pracowników, skorzystaj z tego formularza lub napisz do nas maila: [email protected].
Jeśli uważasz, że dobrze byłoby mieć HearMe u Ciebie w pracy, wypełnij ten formularz.
Nie zapomnij śledzić nas na LinkedInie, Facebooku i Instagramie, aby dowiedzieć się, jak jeszcze wspierać zdrowie psychiczne pracowników. I jak dbać o swoje własne!