
5 sposobów na walkę z niskim poczuciem wartości
21/10/2022
Jak wspierać pracowników w związku z sytuacją w Ukrainie?
24/10/2022Wielka Rezygnacja a zdrowie psychiczne pracowników
Od kwietnia 2021 roku, prawie 33 miliony Amerykanów odeszło z pracy. To zjawisko zostało nazwane jako „wielka rezygnacja”. W Europie sytuacja jeszcze się tak nie rozwinęła, ale pod wpływem pandemii i kryzysu ludzie również tutaj decydują się na zmianę pracy. Dlaczego? Czasy się zmieniły – jeśli firma nie skupia się na pracownikach i ich potrzebach, może ich szybko stracić.
Kapitalizm, jak każdy system, ma swoje problemy. Dwa lata pandemii i kryzysu gospodarczego wyraźnie je ukazały. Pracownicy mają dość nierówności społecznych i finansowych, wiedzą, czego chcą i potrzebują. Pandemia pokazała, że praca nie musi wyglądać tak, jak dotychczas, a priorytety pracowników się zmieniły.
Jeżeli Twoja organizacja nie zapewnia tak podstawowych w dzisiejszych czasach rzeczy, jak opieka zdrowia psychicznego czy elastyczne formy pracy, pracownik znajdzie po prostu inną firmę, która te potrzeby spełni.
Jak więc utrzymać pracowników i przyciągnąć nowych?
Co musisz wiedzieć o Wielkiej Rezygnacji
Nie chodzi tylko o lepsze benefity, możliwość pracy zdalnej czy nawet opiekę zdrowia psychicznego. Oczywiście, wszystkie te elementy są istotne i nie należy umniejszać ich znaczenia w polepszeniu jakości życia pracownika. Są to rzeczy niezwykle potrzebne, ale wprowadzenie wyłącznie tych zmian, bez transformacji firmy na poziomie kultury i struktury nie wystarczy.
Wypalenie zbiera ogromne żniwo wśród pracowników. Przepracowanie nie jest jego jedyną przyczyną. Pandemia pokazała wielu z nas bezsens codziennego harowania w ciężkich, nierzadko toksycznych warunkach, bez godnego wynagrodzenia i możliwości rozwoju. Oczywiście, jeśli czytasz ten tekst, najprawdopodobniej nie należysz do tego grona! Ale nie oznacza to, że i tak nie możesz stworzyć jeszcze lepszych warunków dla obecnych i przyszłych pracowników.
Jak stworzyć lepsze miejsce pracy dla pracowników?
- Zadbaj o otwartą komunikację
Bezpieczeństwo psychiczne to przekonanie, że przełożony i współpracownicy nie zareagują negatywnie – nie odrzucą, wyśmieją lub ukarają nas – jeśli zdecydujemy się zabrać głos lub popełnimy błąd. Niby oczywiste i powszechne, ale tylko 1 na 5 pracowników czuje się wystarczająco bezpiecznie w takich sytuacjach. Stworzenie odpowiedniej atmosfery i kultury w organizacji buduje przestrzeń dla innowacji i nieszablonowych pomysłów, większej inkluzywności i zdrowszych warunków pracy.
Stwórz okazję do bezpiecznego dzielenia się najdziwniejszymi nawet pomysłami i otwartej dyskusji. Znormalizuj popełnianie błędów, ale wprowadź normy reagowania na nie, a także wyciągania z nich wniosków. Zdrowa komunikacja i aktywne słuchanie to również jeden z fundamentów miejsca pracy bezpiecznego psychicznie.
- Zadbaj o stworzenie angażującej kultury organizacyjnej
Jak wspomnieliśmy powyżej, odpowiednia kultura w organizacji, wspierająca szeroko pojęte bezpieczeństwo pracowników to nie tylko zadbanie o potrzeby Twoich pracowników, ale także o przyszłość firmy. Zastanów się, czy Twoja organizacja rzeczywiście jest inkluzywna i dostępna dla pracowników o różnej orientacji seksualnej, tożsamości płciowej, tożsamości etnicznej czy zmagających się z chorobami lub niepełnosprawnościami? Różnorodność oznacza większą innowacyjność i bardziej zrównoważony rozwój. Nie mówiąc już o tym, że każdej osobie należy się szacunek i równe szanse.
Znormalizuj dyskusję o zdrowiu psychicznym i innych potrzebnych, acz trudnych tematach. Wsłuchaj się w głosy pracowników – czego potrzebują? Równie ważne jest właściwie docenienie pracowników. Brak pozytywnego feedbacku od przełożonego to jedna z najczęstszych przyczyn zmiany pracy. Jeśli zrobili dobrą robotę – zwróć uwagę na umiejętności organizacyjne, które ktoś wykazał podczas ostatniego projektu, podziękuj za świetną, merytoryczną prezentację.
Wielka rezygnacja a oczekiwania pracowników
- Elastyczna forma pracy
Jeżeli Twoja organizacja nie wprowadziła jeszcze wyboru formy pracy, najwyższy czas to zrobić. Nie jest to już coś ekstra, dodatkowy benefit mająca przyciągnąć kandydatów. Elastyczne formy pracy stają się pewnym standardem. Niektóre firmy, a nawet państwa testują też 4-dniowy tydzień pracy.
- Odpoczynek
Od krótkich przerw w ciągu pracy do zwiększonej liczby dni urlopowych: pokaż pracownikom, że odpoczynek jest po prostu konieczny. Niektóre firmy zaczynają nawet wprowadzać nieograniczoną liczbę dni urlopowych!
- Wsparcie finansowe
Oprócz godnego wynagrodzenia, dobrym pomysłem będą dopłaty do rachunków (zwłaszcza dla pracowników zdalnych) czy opieki nad dzieckiem. Ten rodzaj wsparcia jest coraz bardziej istotny, bo inflacja rośnie z dnia na dzień, życie w Polsce staje się coraz droższe, a pieniądze mogą zniknąć z dnia na dzień w chaosie podatkowym lub skokowych wzrostach cen.
- Opieka zdrowotna
Pakiet opieki zdrowia to już standard, ale równie ważna jest opieka psychologiczna. Powinna być bezpieczna i całkowicie anonimowa, aby zapewnić pracownikowi jak najlepsze warunki.
- Zainwestuj w rozwój pracowników
Brak możliwości rozwoju to jedna z przyczyn Wielkiej Rezygnacji. 94% pracowników twierdzi, że zostałoby w danej firmie dłużej, gdyby je oferowała! Taka stagnacja, bez szansy na uzyskanie nowych umiejętności czy okazji do rozwoju zawodowego, może prowadzić do ogromnej frustracji i wypalenia. Zadbaj o spersonalizowane ścieżki rozwoju dla Twoich pracowników, a inwestycja może zwrócić Ci się nawet o ponad 200% na pracownika.
Coraz większą popularność zdobywają rozmowy retencyjne, a więc spotkanie z przełożonym, podczas którego omawiane jest, co może przyczynić się do odejścia pracownika z firmy i co zrobić, żeby w niej został. To świetna okazja, aby porozmawiać o możliwościach rozwoju oraz wsparcia pracownika.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak zadbać o spokojne głowy swoich pracowników, skorzystaj z tego formularza lub napisz do nas maila: [email protected].
Jeśli uważasz, że dobrze byłoby mieć HearMe u Ciebie w pracy, wypełnij ten formularz.
Nie zapomnij śledzić nas na LinkedInie, Facebooku i Instagramie, aby dowiedzieć się, jak jeszcze wspierać zdrowie psychiczne pracowników. I jak dbać o swoje własne!