
Wellbeing w pracy
20/12/2022
Coach – kiedy warto iść na coaching? 6 korzyści
02/01/2023Wellbeing – jakie można wyróżnić przykłady?
Coraz więcej pracodawców zaczyna rozumieć, że pracownik jest największą wartością w firmie, a o jego zdrowie psychiczne i fizycznie trzeba dbać w sposób kompleksowy, między innymi stosując się do zasady wellbeingu. W końcu to właśnie w zakładach pracy lub biurach spędza się 40 lub więcej godzin tygodniowo. Czym dokładnie jest wellbeing i jakie można wyróżnić jego przykłady? Zachęcamy do lektury.
Wellbeing – co to?
Wellbeing to w dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego dobrostan. Jest to sytuacja, w której zarówno pracownicy, jak i pracodawcy czują się w przestrzeni biurowej komfortowo, mają zagwarantowane poczucie bezpieczeństwa, stabilizację finansową, realizują się zawodowo, a także mają dobre stosunki z innymi współpracownikami czy szefostwem.
Wellbeing – dlaczego warto?
Brak odpowiednich działań w obszarze wellbeingu przynosi spore straty w firmie. Przede wszystkim dlatego, że osoby zatrudnione na danych stanowiskach pracują dużo mniej wydajnie, przez co przedsiębiorstwo nie pomnaża w odpowiedni sposób swoich zysków.
Ponadto, organizm ludzki, który narażony jest na długotrwały stres, w efekcie wykazuje dużo niższą odporność, co przekłada się na częste zwolnienia chorobowe. Pracownicy, którzy nie są doceniani, np. pod kątem finansowym, bardzo szybko zwalniają się i szukają innej pracy. W przypadku dużych rotacji firma nie jest w stanie zbudować zgranego zespołu pracowników, który świetnie radzić będzie sobie w wielu sytuacjach, także tych kryzysowych. Co więcej, nie da się ukryć, że tego typu firmy nie mają zbyt dobrej opinii wśród osób, które potencjalnie mogłyby być zainteresowane pracą w ich organizacji.
Wellbeing – przykłady
Poniżej przedstawiamy kilka przykładów tego, w jaki sposób można wdrożyć działania wellbeingowe w swojej firmie.
- Stała umowa, pensja na czas, planowany podwyżki, awans – te czynniki pozwalają pracownikowi czuć się stabilnie w danej firmie.
- Dobra atmosfera – tuż obok poczucia stabilizacji jest to jeden z najważniejszych czynników wellbeingowych. Warto organizować wyjazdy wyjścia integracyjne i spotkania firmowe.
- Ergonomia pracy – każdy z pracowników powinien mieć swoją przestrzeń, w której będzie mógł skupić się i odpowiednio wykonywać swoją pracę. Pracodawcy muszą zadbać również o wygodne fotele i sprawne komputery.
- Benefity – w postaci kart wejściowych do obiektów sportowych, biletów do kina, bonów na zakupy, dostęp do wykupionej opieki zdrowotnej.
- Rest room – pomieszczenie, w którym pracownicy w spokoju będą mogli zjeść śniadanie, odpocząć od pracy przy komputerze, porozmawiać z innymi współpracownikami lub zwyczajnie nieco się zrelaksować. Warto umieścić w takim pokoju piłkarzyki do grania, minibilard, itp.
Coraz więcej firm decyduje się na wdrożenie działań wellbeingowych. Wellbeing w dosłownym tłumaczeniu to dobrostan. Są to wszelkiego rodzaju aktywności podejmowane w kierunku tego, aby zapewnić pracownikom komfortowe warunki pracy, poczucie stabilizacji, a także umożliwić rozwój. Wśród przykładów działań wellbeingowych należy na pewno wymienić: umowę na czas nieokreślony, różne benefity w postaci bonów, premii dostęp do dobrego sprzętu komputerowego, który ułatwiać będzie pracę czy też stworzenie w biurze przestrzeni do odpoczynku.