
Czym jest self-care?
24/10/2022
Wielkanoc w dobie kryzysu
24/10/2022Jak wygląda pierwsze spotkanie z terapeutą i czego się po nim spodziewać?
Dla kogo wskazana jest psychoterapia?
Odpowiedź jest prosta: psychoterapia może być świetnym rozwiązaniem dla każdego, kto doświadcza jakiegokolwiek dyskomfortu w życiu. Popkultura i media mogą kreować wrażenie, że jest ono tylko dla osoby z poważnym – cokolwiek to znaczy – problemem. Wcale nie musisz zmagać się z traumą czy depresją, aby z niej skorzystać. W rzeczywistości, terapia jest dla Ciebie, jeżeli czujesz, że jej potrzebujesz, jeśli potrzebujesz uporządkować swoje osobiste sprawy, dowiedzieć sięwięcej o sobie, „poszerzyć” świadomość siebie, przyjrzeć się własnym emocjom, nauczyć się lepiej nimi zarządzać, być po prstu „bliżej siebie”.
Nie jest dla Ciebie, jeżeli nie wybierasz się na nią dobrowolnie, ale pod presją z zewnątrz, na przykład osoby partnerskiej czy rodziny. Jeżeli nie czujemy, że chcemy i jesteśmy gotowi spotkać się ze specjalistą, raczej nie będzie ona pomocna. Może wręcz zaszkodzić i zniechęcić nas do niej na długi czas.
Nurty terapeutyczne
Jeżeli terapia kojarzy Ci się z leżeniem na szezlongu i siedzącym w wielkim fotelu starszym panem z brodą i niemiłym spojrzeniem, być może chodzi Ci o psychoanalizę i Freuda. Szczerze mówiąc, to dosyć stereotypowy obraz. Psychoanaliza rzeczywiście jest formą pracy z pacjentem i dotyczy psychiki, nie jest jednak formą psychoterapii. Istnieje terapia psychodynamiczna, która jest oparta na jej założeniach.
Nurtów terapii jest wiele, jest więc spora szansa, że któryś będzie pasować do Twoich potrzeb, na przykład:
- Terapia poznawczo-behawioralna
- Terapia psychodynamiczna (psychoanalityczna)
- Terapia zorientowana na klienta (rogersowska)
- Terapia Gestalt
- Terapia integratywna (holistyczna)
Formy spotkań ze specjalistą
Mogą odbywać się indywidualnie lub grupowo, w parze lub całą rodziną. Ale w dzisiejszych czasach możemy także wybierać między odbyciem sesji terapeutycznej w gabinecie, przez telefon albo online – w formie wideorozmowy, rozmowy telefonicznej lub czatu. Nie wiesz, co wybrać? Obie terapie – online oraz tradycyjna – są równie skuteczne, dlatego, przede wszystkim, kieruj się swoimi potrzebami, komfortem i bezpieczeństwem. To one są tutaj priorytetem.
Jak przygotować się na pierwszą sesję ze specjalistą
- Czego możesz się spodziewać?
Czas na pierwsze spotkanie. To całkowicie okej, jeżeli się denerwujesz – nie tylko jesteś w zupełnie nowej sytuacji, ale czeka Cię też mówienie o swoich emocjach, myślach, doświadczeniach, być może przeszłości, . Trudno nazwać tak znaczące wyjście ze strefy komfortu łatwym i przyjemnym, ale pamiętaj: robisz to dla siebie, aby być zdrowszą, pełniejszą i bardziej szczerą wobec siebie i świadomą osobą. Dyskomfort i praca, które Cię czekają, czas, jaki zdecydujesz się poświęcić na „siebie”, trud dotykania ważnych i bolesnych spraw, konfrontowanie się z prawdą o sobie są tego warte.
Dla zmniejszenia nerwów, możesz spisać sobie rzeczy, które chcesz powiedzieć – nie bój się czytać z dziennika lub aplikacji w telefonie podczas spotkania.
Pomyśl o pierwszej wizycie jako okazji do poznania się. Podczas niej specjalista może przeprowadzić z Tobą wywiad, aby lepiej zrozumieć, z czym przychodzisz i jak Ci pomóc. Ale to również okazja dla Ciebie, aby zadać pytania oraz zobaczyć, czy dobrze się czujesz z tą osobą. Nie martw się, jeżeli nie masz pewności po pierwszej sesji – czasami potrzeba kilku spotkań, aby zdecydować, czy do siebie pasujecie.
Możesz nie czuć tego dopasowania z pierwsza osobą, którą znajdziesz i – chociaż może to frustrować – to zupełnie naturalne. Twój komfort i poczucie bezpieczeństwa są tutaj najważniejsze! Dlatego możesz swobodnie wybrać inną osobę do pracy. Pamiętaj również, że nie musisz mówić lub robić niczego, czego nie chcesz.
- Koszty
Nie ma co ukrywać – wsparcie psychologiczne potrafi być kosztowne. Można skorzystać z usług psychologa lub psychoterapeuty w placówce publicznej, ale wtedy na wizytę czeka się miesiącami, nie mamy też z reguły wpływu na dopasowanie terapeuty czy nurtu terapii. Dlatego też zazwyczaj korzystamy z terapii prywatnie. Warto pamiętać, że forma online jest z reguły tańsza od stacjonarnej, między innymi ze względu na brak kosztów wynajmu gabinetu.
- Emocje
Bycie blisko siebie, świadomość własnych emocji, uczuć, sposobów reagowania i umiejętność skutecznego zarządzania sobą może być początkowo wyzwaniem. Takie odnalezienie na nowo siebie i swoich emocji to spory wysiłek, dlatego nie spiesz się i daj sobie przestrzeń na regenerację i wyciszenie. Pamiętaj również, że nie każda sesja skończy się uczuciem ulgi. Po niektórych spotkaniach możesz czuć się gorzej i to zupełnie normalne. Często zdarza się, że podczas procesu terapii robimy dwa kroki do przodu i trzy do tyłu co jest naturalnym procesem i w żaden sposób nie powinno nas zniechęcać. Tak może być i warto się temu razem z terapeutą przyglądać.
Jeśli jednak od dłuższego czasu wychodzisz z sesji sfrustrowan*, rozgoryczon* lub towarzyszą Ci inne trudne emocje, warto porozmawiać o tym ze swoim terapeutą. Być może nie skupiacie się na tym, co uważasz w danym momencie za najważniejsze, może czujesz, że ta osoba przestała być dla Ciebie pomocna. Powody są różne, ale bardzo ważna jest tutaj jasna i bezpośrednia komunikacja. Nie bój się powiedzieć, że masz wątpliwości, nie zgadzasz się z terapeutą lub myślisz o jego zmianie. Autentyczność, prawda w relacji, wzajemna otwartość i szczerość wobec siebie to fundament każdej relacji terapeutycznej, a jest ona kluczowa w procesie zdrowienia. Bez mocnej, dobrej, stabilnej relacji, bez tego poczucia „flow” ze terapeutą nie ma szans na sukces w pracy terapeutycznej.
- Praca własna
Spotkanie ze specjalistą czy terapia nie da Ci gotowych rozwiązań, a terapeuta nie powie Ci, jak masz żyć. Może być Twoim przewodnikiem, pomagać Ci spojrzeć na coś z innej perspektywy, ale to Ty musisz podejmować decyzje i wykonać pracę mentalną i emocjonalną. Mówiąc krótko terapeuta jest odpowiedzialny za prowadzenie procesu, stosowane narzędzia podczas pracy, po twojej stronie jest odpowiedzialność za efekty. Tak jak w jednej z reklam znanej marki – „to ty tu rządzisz”ty zaś odpowiadasz za efekty.
Praca nad zmianą i nad sobą nie odbywa się wyłącznie podczas spotkania. Jej lwią część często wykonujesz przez resztę czasu. Mogą to być zadania domowe, ale to przede wszystkim momenty, kiedy próbujesz lepiej siebie zrozumieć i zmienić swoje myślenie czy nawyki. Oczywiście, równie istotne jest, abyś dał* sobie przestrzeń na regenerację – odpoczynek i sen, który jest fundamentalny dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego.
- Cierpliwość
Uzbrój się w cierpliwość: proces terapeutyczny może trwać kilka tygodni lub kilka lat, zależnie od Twojej sytuacji i typu terapii. Nie nastawiaj się też na magiczną poprawę po jednym spotkaniu. W rzeczywistości, możesz czuć po niej ogromne zmęczenie lub chwilowe pogorszenie stanu – przekroczył*ś właśnie granice swojego komfortu i być może pierwszy raz w życiu wsłuchał*ś się w swoje emocje. Jak najbardziej masz prawo czuć mentalne wyczerpanie. Koniecznie daj sobie odpocząć, postaraj się nie planować niczego przez resztę dnia.
Wykazał*ś się ogromną odwagą i zrobił*ś dla siebie coś bardzo ważnego – uczcij jakoś to osiągnięcie!Uzbrój się w cierpliwość: proces terapeutyczny może trwać kilka tygodni lub kilka lat, zależnie od Twojej sytuacji i typu terapii. Nie nastawiaj się też na magiczną poprawę po jednym spotkaniu. W rzeczywistości, możesz czuć po niej ogromne zmęczenie lub chwilowe pogorszenie stanu – przekroczył*ś właśnie granice swojego komfortu i być może pierwszy raz w życiu wsłuchał*ś się w swoje emocje. Pamiętaj, że „małe kroki dają wielkie rezultaty”. Wykazał*ś się ogromną odwagą i zrobił*ś dla siebie coś bardzo ważnego – uczcij jakoś to osiągnięcie!
Chcesz dowiedzie się więcej?
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak zadbać o spokojne głowy swoich pracowników, skorzystaj z tego formularza lub napisz do nas maila: [email protected].
Jeśli uważasz, że dobrze byłoby mieć HearMe u Ciebie w pracy, wypełnij ten formularz.