
Wypalenie zawodowe – leczenie
05/04/2023
Dlaczego warto dbać o dobrostan pracowników?
20/04/2023Objawy wypalenia zawodowego
Stres, wynikający z nadmiaru obowiązków w pracy czy też złej atmosfery panującej w firmie, może doprowadzić do tak zwanego wypalenia zawodowego, które nazywane jest inaczej syndromem wypalenia zawodowego lub Burnout. Wypalenie zawodowe jest procesem, rozciągniętym w czasie, nie pojawia się z dnia na dzień, jak choroba. Bardzo często doprowadza do stopniowego wyczerpania emocjonalnego, fizycznego i psychicznego. Jakie są zatem objawy wypalenia zawodowego? Kiedy należy zareagować, aby rzeczywiście nie doświadczyć tego syndromu? Zachęcamy serdecznie do przeczytania artykułu.
Wypalenie zawodowe
Dzięki badaniom przeprowadzonym przez WHO (Światową Organizację Zdrowia) wiemy, że wypalenie zawodowe nie jest równoznaczne z lenistwem czy też brakiem motywacji, jak wcześniej zwykło się określać ten termin. Ponadto, zostało ono wpisane przez WHO do Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji chorób jako za syndrom wpływający na stan zdrowia pracownika (kod QD85).
>> Czy wypalenie może być podstawą do otrzymania L4? Sprawdź nasze FAQ.
Objawy wypalenia zawodowego mogą przybierać różne formy, warto jednak umieć zauważać u siebie symptomy już na samym początku, aby rzeczywiście móc dokładnie ocenić stan swojego zdrowia.
Wypalenie zawodowe – fazy i objawy
Co ciekawe, wypalenie zawodowe może przebiegać kilkuetapowo i wiązać się z różnymi objawami.
Początkowo, zdobywając nową pracę, jesteśmy bardzo entuzjastycznie nastawieni do swoich obowiązków, chętnie angażujemy się w życie firmy, mamy bardzo duży poziom energii i optymizmu, z radością podejmujemy się powierzonych nam zadań. Warto na tym etapie nie tylko skupić się na kreatywności i wysokim poziomie produktywności, ale od razu skoncentrować się na wyrobieniu w sobie odpowiednich nawyków radzenia sobie ze stresem, ponieważ nie unikniemy takich sytuacji.
Kolejna faza wypalenia zawodowego następuje, gdy zauważasz, że Twój optymizm powoli słabnie, pojawiają się typowe objawy stresu, czyli trudności z koncentracją, drażliwość, niepokój, obniżona jakość snu, niezadowolenie z pracy, zmęczenie, zapominanie, unikanie podejmowania decyzji.
Na tym etapie warto zaangażować się w inne obszary życia, które sprawiają Ci wiele satysfakcji, między innymi umówić się z przyjaciółmi na wyjście do kina, zacząć uprawiać jakiś sport.
Jest to bardzo ważny etap, którego nie można przegapić, ponieważ ostatnią fazą wyczerpania zawodowego jest przewlekły stres, który bardzo często doprowadza do powstawania dolegliwości towarzyszących. Typowym takim objawem jest bruksizm, czyli zgrzytanie zębami, uporczywe zmęczenie, bezsenność, wyczerpanie, brak apetytu, prokrastynacja w pracy i w domu, uczucie gniewu, złości i wyładowywanie się na członkach rodziny.
Objawy wypalenia zawodowego można podzielić na kilka etapów. Pierwszymi, znaczącymi symptomami, których nie należy lekceważyć są: poczucie przeładowania obowiązkami i niezadowolenia z pracy. Następnie pojawia się przewlekły stres, zmęczenie zapominanie oraz unikanie podejmowania decyzji w pracy. Ostatnim etapem wypalenia zawodowego jest zwykle otępienie, które może prowadzić do chronicznego wyczerpania psychicznego czy też depresji. Zauważając u siebie pierwsze objawy wypalenia zawodowego, warto zdecydować się na zmianę pracy lub też skorzystać z usług profesjonalnych psychologów czy psychoterapeutów.