
Nurty w psychoterapii – nurt psychodynamiczny
25/07/2023
Nurty w psychoterapii – nurt systemowy
02/08/2023Nurty w psychoterapii – nurt poznawczo -behawioralny
We współczesnym świecie często borykamy się z różnorodnymi trudnościami i wyzwaniami, wpływającymi na nasze codzienne życie. Wysoka inflacja, wojna w Ukrainie, czy po prostu nasza rzeczywistość powodują, że często stajemy przed problemami, które nas przytłaczają, utrudniając nam normalne funkcjonowanie.
W takich sytuacjach warto zwrócić uwagę na nurt poznawczo-behawioralny (CBT), który jest skuteczną formą terapii, wspierającą nas w radzeniu sobie z lękiem, depresją, zaburzeniami osobowości, odżywiania, traumami oraz zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi.
Warto podkreślić, że w dziedzinie psychoterapii istnieje wiele różnych nurtów, z których każdy podejmuje różne podejścia do rozumienia i leczenia problemów emocjonalnych i zachowań. Nurt poznawczo-behawioralny (CBT) stanowi jedno z najbardziej popularnych i powszechnie stosowanych podejść terapeutycznych. Jest to wynikiem dowodów na skuteczność tej formy terapii oraz jej dostępności dla szerokiego spektrum problemów, z którymi możemy się zmagać.
Czym dokładnie jest nurt poznawczo-behawioralny?
Terapia CBT jest skoncentrowana na teraźniejszości, na wydarzeniach i doświadczeniach, które wpływają na nasze obecne samopoczucie i zachowanie. Jej głównym celem jest zmiana naszego myślenia. Czasami zdarza się, że nasze myśli są pełne niepokoju, obaw lub negatywnych przekonań, które sprawiają, że czujemy się źle i cierpimy. Terapeuta pracujący w tym nurcie pomaga pacjentowi odkryć te złe myśli i wraz z nim pracuje nad tym, żeby je zmienić. Pozytywne zmiany w myśleniu mają natomiast bezpośredni wpływ na jego zachowanie, co ułatwia radzenie sobie z problemami w życiu codziennym.
Co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem terapii?
Zanim zdecydujesz się na terapię w nurcie poznawczo-behawioralnym, istnieje kilka rzeczy, które warto wiedzieć. Jest to niezwykle ważne, ponieważ wybór odpowiedniego nurtu terapeutycznego może znacząco wpłynąć na osiągnięcie pozytywnych efektów terapii, a w rezultacie na poprawę samopoczucia i zdrowia psychicznego
Poniżej przedstawiamy kilka pytań i zagadnień, które warto rozważyć zanim zaplanujesz swoją pierwszą wizytę u terapeuty:
Jak wygląda proces terapeutyczny w nurcie poznawczo-behawioralnym?
Podczas terapii CBT, pacjent i terapeuta pracują razem nad identyfikacją negatywnych myśli i wzorców zachowań. Terapeuta wykorzystuje różne techniki i ćwiczenia, aby pomóc pacjentowi w zrozumieniu i zmianie tych wzorców. Celem terapeuty jest wyposażenie pacjenta w odpowiednie narzędzia do samodzielnej pracy i analizy, co przyczynia się do skutecznego osiągnięcia postawionych celów terapeutycznych. Terapia jest zazwyczaj krótkoterminowym procesem, który może trwać od kilku miesięcy do roku. Jej efekty są różne i zależą od indywidualnych potrzeb i zaangażowania pacjenta. Jednak wiele osób doświadcza pozytywnych zmian w swoim życiu i samopoczuciu już na wczesnym etapie terapii.
Jakie problemy można rozwiązać dzięki terapii poznawczo-behawioralnej?
Terapia CBT jest skuteczna w leczeniu różnych problemów, takich jak:
- Zaburzenia lękowe
- Fobie
- Nerwica
- Depresja
- Zaburzenia odżywiania
- Zaburzenia osobowości
- Zespół stresu pourazowego (PTSD)
- Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (OCD)
- Problemy z radzeniem sobie ze stresem i emocjami
Borykasz się z którymś z powyższych problemów i chcesz umówić się na sesję do terapeuty z nurtu poznawczo-behawioralnego? Kliknij tutaj i poznaj naszych specjalistów. A jeśli nigdy nie byłeś/aś u terapeuty i obawiasz się pierwszej wizyty to przeczytaj koniecznie nasz artykuł na stronie.
Skuteczność terapii poznawczo-behawioralnej
Terapia CBT jest szeroko akceptowana i poparta badaniami naukowymi jako skuteczne narzędzie w leczeniu różnorodnych problemów emocjonalnych i psychologicznych. Badania wykazują, że CBT może przynieść długotrwałe korzyści i pomóc pacjentom w radzeniu sobie z trudnościami w dłuższej perspektywie czasowej.
Jakie konkretne techniki i narzędzia wykorzystuje terapia poznawczo-behawioralna?
Terapia poznawczo-behawioralna wykorzystuje różnorodne techniki i narzędzia, które skupiają się na zmianie myślenia i zachowania pacjenta. Oto kilka z najczęściej stosowanych technik w terapii CBT:
- Ekspozycja – w przypadku zaburzeń lękowych, ekspozycja polega na celowym i kontrolowanym narażaniu się na sytuacje lub obiekty, które wywołują lęk. Celem tej techniki jest nauczenie się bardziej adaptacyjnych reakcji, zredukowanie lęku i oswojenie go poprzez stopniowe stawianie czoła temu, czego się boimy.
- Dialog sokratejski – w ramach tego podejścia terapeuta wykorzystuje serię pytań i dyskusji z pacjentem w celu pomocy mu w odkrywaniu i zrozumieniu swoich własnych myśli, przekonań i wzorców zachowania.
- Zadania domowe – terapeuta może zadawać pacjentowi ćwiczenia do wykonania poza sesjami terapeutycznymi, aby w praktyce stosować nowe umiejętności i techniki.
Czy nurt poznawczo-behawioralny jest odpowiednia dla Ciebie?
Nurt poznawczo-behawioralny może być odpowiedni dla osób, które chcą zrozumieć swoje myśli i emocje, pracować nad zmianą negatywnych wzorców myślenia i zachowań oraz polepszyć jakość swojego życia. Jeśli odczuwasz lęki, depresję, problemy z radzeniem sobie z emocjami czy innego rodzaju trudności, terapia CBT może być wartościowym narzędziem, aby osiągnąć poprawę i zdrowie psychiczne.
Chcesz wiedzieć więcej?
Jeżeli Twoja firma korzysta z aplikacji HearMe, możesz umówić się w niej na konsultację z naszym terapeutą z nurtu poznawczo-behawioralnego (i nie tylko).
Myślisz, że dobrze byłoby mieć wsparcie HearMe u Ciebie w pracy? Daj nam o tym znać tutaj i dowiedz się więcej o tym, jak zadbać o spokojne głowy swoich pracowników. HearMe oprócz sesji 1:1 z terapeutami, umożliwia kontakt z coachami, psychodietetykami czy fizjoterapeutami, dzięki czemu każdy pracownik może znaleźć to czego potrzebuje. Chcesz poznać nas lepiej? Wejdź na naszą stronę.
A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat opieki psychologicznej w firmie, przeczytaj nasz artykuł na stronie.