Terapia online ma zalety, których nie znajdziemy w terapii stacjonarnej:
Nie każda forma terapii się sprawdzi. Nurt, który jest najczęściej stosowany i badany pod kątem zastosowania online, to nurt terapii poznawczo-behawioralnej (CBT – Cognitive Behavioral Therapy). Terapia poznawczo-behawioralna jest zorientowana na konkretny cel. Terapeuta i pacjent decydują, co chcą osiągnąć w określonym czasie trwania terapii i na tym skoncentrowane są rozmowy, ćwiczenia, zadania i edukacja.
W przeciwieństwie do innych nurtów w psychoterapii, podejście poznawczo-behawioralne skupia się na myślach i emocjach, do których mamy dość łatwy dostęp oraz na widocznych gołym okiem działaniach, a mniej na nieświadomych i podświadomych elementach człowieka. Ponadto zajmuje się teraźniejszością, a nie przeszłością, wierząc, że każdą bolesną emocję, negatywne przekonanie i nieodpowiednie zachowanie da się zmienić, nawet jeżeli utrwaliły się bardzo wcześnie i trwają wiele lat.
Liczne badania pokazują, że terapia poznawczo-behawioralna online jest tak samo skuteczna jak offline:
„Komputerowa terapia poznawczo-behawioralna doprowadziła do większej satysfakcji z leczenia niż terapia tradycyjna”
Columbia University„Terapia jest skuteczna, gdy jest prowadzona online przez terapeutę – z korzyściami utrzymującymi się nawet przez ponad osiem miesięcy”
The Lancet„Terapia online jest co najmniej tak samo skuteczna co terapia twarzą w twarz”
Universiteit Zurich
W czasie rozmowy między terapeutą a pacjentem dochodzi do wymiany wrażliwych informacji, które powinny zostać poufne. Niestety, popularne komunikatory jak Skype, Zoom, Google Hangouts czy Whatsapp przechowują dane w chmurze i mają do nich dostęp partnerzy aplikacji. To oznacza, że nie mamy całkowitej kontroli nad tym kto i jak tymi danymi zarządza.
Co więcej, jeśli korzystasz z komunikatorów mobilnych i np. zadzwoni do Ciebie mama, sesja zostanie przerwana, a na wyświetlaczu będzie widniał wielki napis: „MAMA DZWONI”. To może mieć bardzo negatywny efekt, zwłaszcza, gdy mierzyliśmy się akurat w tym czasie z problemami rodzinnymi.
Najbezpieczniejsze rozwiązanie to komunikator z szyfrowaniem danych end-to-end. Nikt poza komunikującymi się nie będzie miał możliwości przechwycenia wysyłanych przez rozmówców wiadomości.
Tym samym uda Ci się zapewnić większy poziom bezpieczeństwa swoich konwersacji. Jednym z takich urządzeń jest aplikacja HearMe, dzięki której pracownicy mogą bezpiecznie rozmawiać z terapeutą.
Czy wiesz, że 7 na 10 Polaków często lub bardzo często odczuwa stres? Wśród nich są też Twoi pracownicy.
Z HearMe możesz im pomóc. 💙
Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą.