Coach finansowy to specjalista, który pomaga swoim klientom w dziedzinie planowania finansów osobistych oraz w zrozumieniu i rozwiązaniu problemów, przez które nieskutecznie zarządzają pieniędzmi. Pomaga klientom budować i wdrażać dobre nawyki oraz zdrowe podejście do pieniędzy, wspierając ich w tworzeniu strategii zarządzania finansami.
Sytuacja ekonomiczna to kluczowy obszar wpływający na zdrowie psychiczne. Według raportu „Stres a praca” już 75% badanych pracowników i pracodawców odczuwa stres związany z poziomem inflacji. W odpowiedzi na rosnącą potrzebę wsparcia w tym zakresie do grona specjalistów HearMe dołączył właśnie coach finansowy, który może zapewnić pomoc osobom znajdującym się w kryzysie emocjonalnym wywołanym m.in. niepokojem związanym z inflacją lub problemami ze spłatą rosnących rat kredytu, a także wesprzeć w innych problemach psychologicznych związanych ze sferą finansową.
Stres, który towarzyszy Polakom w ostatnich miesiącach, ma równie zły wpływ na jakość życia jak rosnące koszty utrzymania. Daje o sobie znać na wiele sposobów, dotykając przeważnie kilku sfer życia na raz: od zdrowia psychicznego i fizycznego po relacje z najbliższymi.
Objawami stresu finansowego mogą być między innymi:
Uczucie lęku może być siłą napędową trudności finansowych, nie tylko ich efektem ubocznym. Dr Prudy Gourguechon, psychoterapeutka i lekarz psychiatrii, opisała „błędne koło lęku i unikania” w artykule dla Forbes. Tłumaczy w nim, że potrzeba stworzenia realistycznego planu finansowego może wzbudzać emocje, które uniemożliwiają racjonalne podejście do tego zadania: „Samo myślenie o tym sprawia, że poziom lęku gwałtownie wzrasta – dlatego, że boisz się, czy będziesz w stanie stawić czoła rzeczywistości – na przykład to, że nie możesz nic odłożyć na edukację swoich dzieci. Ten lęk prowadzi do unikania. Odkładasz zadania na później i uciekasz myślami od problemów. W tym momencie poziom lęku nagle spada, dając zachętę do dalszego unikania. Taki cykl powtarza się wielokrotnie.”
Jak przerwać to błędne koło? Angielska organizacja Mental Health Foundation zachęca do stawienia czoła trudnym emocjom związanym z należnościami finansowymi. Pierwszym krokiem jest autorefleksja. Warto zadać sobie następujące pytania:
MHF zaleca szukanie pomocy, jeśli odpowiedź na którekolwiek z tych pytań brzmi „tak”. Ta pomoc może mieć różne formy: od samodzielnej pracy z poradnikami po zwrócenie się do organizacji i fundacji wspierających osoby zadłużone. Niektóre firmy zapewniają wsparcie doradcy lub coacha finansowego w ramach benefitów pracowniczych.
Przed skorzystaniem z pomocy coacha finansowego warto zrozumieć, czego nie będzie ona obejmować: w przeciwieństwie do doradcy finansowego, coach nie udziela porad inwestycyjnych ani finansowych i nie doradza w sprawie chociażby wakacji kredytowych ani wyboru produktów finansowych.
Pomoc coacha finansowego pozwala na:
1) Lepsze radzenie sobie ze stresem lub kryzysem emocjonalnym, którego źródłem jest sytuacja finansowa.
2) Określenie, jak nasza osobowość i przekonania wpływają na osiąganie celów finansowych.
3) Wyznaczenie istotnych, zdrowych celów finansowych i opracowanie planu ich osiągnięcia.
4) Rozumienie i unikanie pułapek psychologicznych (jak np. podejmowanie decyzji finansowej w emocjach).
5) Zdiagnozowanie psychologicznego profilu tożsamości finansowej i postawy wobec pieniędzy.
6) Wdrożenie nawyków, które ułatwią budowanie stabilnej sytuacji finansowej i osiąganie celów.
7) Odkrycie, w jaki sposób pieniądz wpływa pozytywnie i negatywnie na emocje i działania oraz jak tym konstruktywnie zarządzać.
* * *
Jeżeli Twoja firma korzysta z aplikacji HearMe, możesz umówić się w niej na konsultację z coachem finansowym.
Chcesz zadbać o spokojne głowy swoich pracowników i porozmawiać o tym co możesz w tym kierunku zrobić? Daj nam o tym znać, chętnie opowiemy więcej i przedstawimy różne możliwości
Myślisz, że dobrze byłoby mieć wsparcie HearMe u Ciebie w pracy? Możesz zostawić nam wiadomość w tym anonimowym formularzu, a my skontaktujemy się z działem HR.
Znajdź nas na LinkedInie, Facebooku i Instagramie, gdzie piszemy o zdrowiu psychicznym w pracy (i poza nią).
Czy wiesz, że 7 na 10 Polaków często lub bardzo często odczuwa stres? Wśród nich są też Twoi pracownicy.
Z HearMe możesz im pomóc. 💙
Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą.