
Zdrowie psychiczne osób LGBTQIA+
24/10/2022
7 kroków jak odpocząć od pracy
24/10/2022Jak zadbać o zdrowie psychiczne podczas wakacji?
Urlop a zdrowie psychiczne
Dłuższy odpoczynek od pracy i codzienności jest niezwykle istotnym elementem dbania o swój dobrostan. Nie tylko pomaga przeciwdziałać wypaleniu – poprawia również satysfakcję z życia, wpływa pozytywnie na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne, zwiększa kreatywność i produktywność.
Warto jednak wiedzieć, że podróżowanie może się także wiązać z nieprzyjemnymi emocjami: stresem, lękiem, a nawet stanami depresyjnymi. Może też powodować pogorszenie istniejących problemów psychicznych. Według NHS Scotland, problemy psychiczne to jedna z głównych przyczyn repatriacji medycznej (czyli transportu osoby z powrotem do kraju z przyczyn zdrowotnych).
Ważne jest więc, aby wziąć pod uwagę swoje potrzeby i właściwie się przygotować – przed i w trakcie urlopu – aby zminimalizować ryzyko złego samopoczucia i cieszyć się czasem wolnym i korzyściami z niego płynącymi.
Co zrobić, żeby zadbać o siebie w wakacje?
Nowa definicja wakacji
Urlop często kojarzy się z wycieczką za granicę, w odległe i słoneczne miejsce. Jednak, w tym roku, lot do ciepłych krajów może być utrudniony ze względu na stan pandemii i obostrzenia, a także kryzys gospodarczy i związane z nim rosnącą inflację i niską wartość złotego. Nawet urlop w kraju może wiązać się ze sporymi kosztami, na które nie możemy sobie pozwolić. Spróbuj rozszerzyć definicję wakacji: można je zorganizować nawet w pobliżu miejsca zamieszkania – na przykład w wynajętym domku pod miastem – czy w swoim mieszkaniu.
Doświadczenia, nie destynacja
Czego chcesz doświadczyć podczas urlopu? W pojedynkę czy z kimś? Zamiast szukać miejsca, gdzie można pojechać, zastanów się, jaka jest Twoja intencja. Jasne, chcesz odpocząć i się zregenerować, ale w jaki sposób? Może marzysz o zaszyciu się na wsi z walizką książek, może o spróbowaniu sił w jakimś sporcie, może, po prostu, o spędzeniu czasu z bliskimi. To te doświadczenia, bliskość innych i wsłuchanie się w swoje potrzeby są tutaj priorytetem.
Przygotuj się przed podróżą
Odpowiednie przygotowanie się przed wyjazdem może kosztować trochę energii, ale pozwoli zaoszczędzić nerwów.
Jeżeli wyjeżdżasz za granicę, warto sprawdzić, gdzie możesz udać się w przypadku zagrożenia czy wypadku – jest to szczególnie istotne, jeżeli wybierasz się poza teren Unii Europejskiej.
Co istotne – jeżeli przyjmujesz leki na stałe, sprawdź, czy nie musisz tego zgłosić oraz czy, w razie czego, możesz je zakupić na miejscu. Warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie, które pokrywa również problemy związane ze zdrowiem psychicznym.
Spisz adresy, wydrukuj lub zapisz na telefonie mapy, poproś o pozostanie w kontakcie z bliskimi, jeśli podróżujesz solo – zrób wszystko, co może pomóc zminimalizować Ci stres. Twój komfort i bezpieczeństwo są tutaj najważniejsze!
Mnóstwo praktycznych wskazówek znajdziesz na stronie International Association for Medical Assistance to Travellers (IAMAT, ang. Międzynarodowe Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Medycznej dla Podróżnych).
Bądź gotow* w trakcie urlopu
Jeżeli zmieniasz strefę czasową miej świadomość, że jet lag może wpłynąć negatywnie na Twoje zdrowie psychiczne. Zmieni się czas przyjmowania leków – jeśli obawiasz się, że możesz zapomnieć o ich zażyciu, ustaw sobie przypomnienia w telefonie.
Jeżeli jesteś w terapii, ustal z terapeutą, czy i jak będziecie w kontakcie podczas Twojego urlopu.
Powrót do rzeczywistości
Warto zostawić sobie dzień między powrotem do domu a powrotem do pracy. Pozwoli Ci to na delikatniejsze wejście w rzeczywistość. To moment, aby odpocząć po podróży powrotnej, odespać jet lag, ale też zaplanować nadchodzące dni. Możesz rozprawić się ze wszystkimi sprawunkami i spokojnie przygotować się do powrotu do biura.
Chcesz wiedzieć więcej?
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak zadbać o spokojne głowy swoich pracowników, skorzystaj z tego formularza lub napisz do nas maila: [email protected].
Jeśli uważasz, że dobrze byłoby mieć HearMe u Ciebie w pracy, wypełnij ten formularz.
Nie zapomnij śledzić nas na LinkedInie, Facebooku i Instagramie, aby dowiedzieć się, jak jeszcze wspierać zdrowie psychiczne pracowników. I jak dbać o swoje własne!