Warto pamiętać, że pracownicy niechętnie rozmawiają o problemach ze zdrowiem psychicznym z powodu stygmatyzacji. Uniemożliwia ona wielu osobom sięgnięcia po pomoc, gdy jej potrzebują. Dlaczego? Wstydzą się i boją się dezaprobaty innych oraz mogą obawiać się utraty możliwości zawodowych. Otwarte, nieoceniające rozmowy mogą zmienić postrzeganie zdrowia psychicznego.
Jeśli w Twojej firmie wcześniej nie poruszano kwestii wellbeingowych czy tematu zdrowia psychicznego, warto od tego zacząć.
Co możesz zrobić?
Niech pracownicy poczują, że w ich miejscu pracy jest przestrzeń na rozmowę na temat zdrowia psychicznego. To pomoże im samym otworzyć się i zwracać większą uwagę na ich własne samopoczucie.
Webinar HearMe prowadzony przez Nikodema Rysia
Gdy rozmawiamy o strategii dbania o dobrostan pracowników nasza terapeutka i psycholog biznesu Aneta Iłenda często powtarza: “ryba pięknieje od głowy”.
Tej zasady należy się mocno trzymać! To właśnie od managerów i dyrektorów wychodzą wzorce komunikacji, podejścia do realizowania projektów, ale też dbania o siebie i stawiania granic. Warto zaangażować leaderów do promowania dobrych praktyk takich jak odbieranie wolnych dni, wyłączenie telefonu służbowego w weekendy, czy dzielenie się własnymi doświadczeniami kryzysu.
Nasi specjaliści również rekomendują, by managerowie znaleźli czas na krótkie calle lub wiadomości badające samopoczucie pracowników. Zwykłe pytanie “jak się masz?” pokazuje, że przełożonemu zależy na dobrostanie pracownika, a to buduje morale w zespole i pomaga przetrwać trudny czas.
Warto również wyszkolić kadrę kierowniczą w zauważaniu symptomów kryzysu oraz odpowiedniego działania w danej sytuacji.
Skonsultuj z pracownikami i managerami poziom dobrostanu w firmie. Po pierwszych krokach komunikacyjnych i zaangażowaniu managerów, uzyskanie szczerego feedbacku powinno być łatwiejsze.
Ale pamiętaj, zdrowie psychiczne to bardzo delikatny temat – według badań ADP tylko niecałe 2% pracowników jest gotowych podzielić się takimi informacjami z działem HR. Rekomendujemy przeprowadzenie anonimowej ankiety, w której zbadasz samopoczucie pracowników, jak środowisko pracy wpływa na ich kondycję psychiczną i jakie pojawiają się czynniki stresu.
Jeśli szukasz inspiracji, tutaj mamy przykład takiej ankiety.
Aby móc ocenić efektywność swoich działań, ustal konkretne cele, które chcesz osiągnąć po wprowadzeniu strategii wellbeingowej. Na przykład:
Porozmawiaj z zespołem o tym, co postrzegacie jako wartościowe cele i elementy strategii wellbeingowej.
Czas na planowanie konkretnych działań! Spróbuj połączyć długoterminowe cele organizacji z osiągalnymi rozwiązaniami, które dają szybciej zauważalne efekty.
Nasze rekomendacje:
We wdrożeniu każdego z punktów strategii wellbeingowej może pomóc Ci HearMe. Prowadzimy webinary, warsztaty oraz indywidualne konsultacje z psychologami, terapeutami i coachami w naszej aplikacji. Anonimowo, bezpiecznie i z sercem.
Tak oceniają nas pracownicy, którzy korzystają z HearMe:
Chcesz się dowiedzieć, jak oceniają nas nasi Klienci? Napisz do nas na kontakt@h7.iovo.pl, a my podzielimy się kontaktem do referencji.
Czy wiesz, że 7 na 10 Polaków często lub bardzo często odczuwa stres? Wśród nich są też Twoi pracownicy.
Z HearMe możesz im pomóc. 💙
Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą.