
Jak zapobiegać przemocy w miejscu pracy?
05/10/2021
Jak stres działa na ciało i umysł pracownika i jak stworzyć mniej stresujące miejsce pracy?
01/11/2021Jak przygotować się na czwartą falę pandemii i zadbać o zdrowie psychiczne pracowników?
Co do tego, czy będzie czwarta fala pandemii koronawirusa, eksperci są zgodni. Przed nami wizja nie tylko obostrzeń i zmian w trybach pracy, ale też Świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra pod znakiem zapytania. Rząd podaje informacje o możliwym wprowadzeniu obostrzeń regionalnych lub tylko dla osób niezaszczepionych, ponieważ to one są najbardziej zagrożone. Minister zdrowia nie wyklucza twardego lockdownu. Rośnie więc niepewność i stres – wprowadzenie lockdownu czy zakazu prowadzenia działalności z dnia na dzień miało już miejsce.
Jakie uczucia mogą nasilać się wśród pracowników?
Nie ma co owijać w bawełnę – wszyscy jesteśmy wykończeni trwającą już prawie dwa lata pandemią koronawirusa. Tylko 8% z nas cieszy się bardzo dobrą kondycją psychiczną! Perspektywa kolejnej fali może wzbudzać strach i niepewność, nawet rozpacz. Pandemia koronawirusa sprawiła, że mamy do czynienia z niespotykanym dotąd wzrostem zachorowań na takie choroby jak depresja czy zaburzenia lękowe.
Wiele z nas jest wręcz straumatyzowanych ostatnimi wydarzeniami – śmiercią bliskich, kryzysem gospodarczym, lockdownem i długą izolacją, nasileniem przemocy domowej i uzależnień od alkoholu i narkotyków, żeby wymienić kilka.
Zapewnienie pracownikom odpowiedniego wsparcia psychicznego w obliczu czwartej fali pandemii powinno być priorytetem firm.
Jak przygotować pracowników na 4 falę pandemii
Dobra wiadomość jest taka, że przez prawie ostatnie dwa lata ludzkość zdobyła mnóstwo doświadczenia w tym, jak organizować pracę i jak lepiej dbać o kondycję psychiczną pracowników. Ty też zapewne wiesz, co się sprawdza, a co nie. Nie bój się korzystać z tej wiedzy i doświadczenia.
Podziel się historią
Otwarta rozmowa o zdrowiu psychicznym i walka ze stygmatyzacją są niezwykle istotne dla dobrobytu Twoich pracowników. Jeśli czujesz się na siłach i tego chcesz, rozpocznij dialog, dzieląc się swoją historią. Świadomość, że ktoś również zmaga się z podobnym problemem może sprawić, że nie czujemy się tak samotnie i zdecydujemy się poprosić o pomoc. Pomyśl nad stworzeniem bezpiecznej przestrzeni, na przykład na Slacku, gdzie pracownicy mogliby dzielić się własnymi zmaganiami ze zdrowiem psychicznym. Jeśli wyrażą na to zgodę, ich opowieści mogą być podstawą wewnątrzfirmowej kampanii normalizującej dyskusję o zdrowiu psychicznym.
Zdrowa rutyna
Wprowadź w organizacji metody, które pozwolą na regularne sprawdzanie nastrojów wśród pracowników, a także zidentyfikowanie problemów, z którymi borykają się najczęściej. Mogą to być, na przykład, anonimowe ankiety, najlepiej cotygodniowe. Takie rutynowe pytanie pracowników o ich samopoczucie oraz trudne dla nich kwestie pozwolą na szybkie reagowanie.
Zapewnienie im dostępu do odpowiedniej wiedzy dotyczącej zdrowia psychicznego i fizycznego jest równie istotne. Przypomnienia o bazie wiedzy mogą pojawiać się w mailu z ankietą, można też tworzyć tematyczne serie newsletterów.
Zapewnij dostęp do opieki psychologicznej
Pandemia pokazała nam, jak bardzo potrzebna jest właściwa opieka zdrowia psychicznego również w miejscu pracy. Po prawie dwóch latach pandemii i kryzysu gospodarczego, pracownicy mogą szczególnie potrzebować tego rodzaju wsparcia.
Jeśli Twoja firma nie ma jeszcze tego benefitu, najwyższy czas o nim pomyśleć. Chodzi tutaj nie tylko o zdrowie psychiczne Twoich pracowników, ale także realne straty finansowe przy braku tego rodzaju opieki.
Alternatywą może być wsparcie finansowe pracowników, na przykład w formie pokrywania części kosztów terapii.
Zadbaj o pracowników zdalnych
Może Twoi pracownicy cały czas pracują zdalnie, może będzie konieczne wprowadzenie zdalnego trybu pracy, kiedy przyjdzie czwarta fala pandemii. Nie zmienia to faktu, że osoby pracującą w ten sposób są bardziej narażone na samotność od osób chodzących do biura. Takie poczucie odosobnienia może przyczyniać się do depresji, zaburzeń lękowych i wzmożonego stresu. Może też prowadzić do myśli samobójczych.
Zachęcaj swoich pracowników zdalnych do wyrażania swoich potrzeb i dzielenia się problemami – stwórz atmosferę pozwalającą na otwarty dialog. Jeśli nie udało Ci się tego zrobić przy poprzednim nasileniu się pandemii, postaraj się wyposażyć swoją załogę w odpowiednią wiedzę i narzędzia. Mówimy tutaj o zasadach higieny pracy, pomocy w zdrowym zorganizowaniu dnia pracy oraz stworzeniu planu akcji dla dobrego samopoczucia – a więc jak pracownik może zadbać o swoje zdrowie psychiczne i właściwy odpoczynek.
Oczywiście, zachęć zespół do skorzystania z opieki psychologicznej, jeśli Twoja firma ją oferuje.
Elastyczny tryb pracy
Kiedy nadejdzie czwarta fala, możemy nie mieć za bardzo wyboru, jeśli chodzi o sposób pracy. Ale jeśli ten wybór będzie, zastanów się na wprowadzeniem opcji jej elastycznego trybu.
Dopasowanie godzin oraz możliwość wyboru pracy zdalnej na stałe lub na kilka dni w tygodniu – tego rodzaju możliwości mają znaczący pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne.
Przez żołądek do głowy
Firmy, takie jak Linktree, oferują swoim pracownikom jedzenie – w formie gotowych zestawów lub voucherów do wykorzystania. Wypalenie, depresja czy wzmożony stres mogą pozbawić sił, aby przyrządzić sobie pełnowartościowy posiłek. A przecież odpowiednia dieta to jedna z podstawowych zasad dobrego zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego.
Dodatkowe dni wolne dla zdrowia psychicznego
Wiele firm o zasięgu globalnym pozwoliło pracownikom wziąć tydzień wolnego, jak na przykład Nike. Niektóre, jak HubSpot, wręcz się całkowicie na ten okres zamknęły. Jeszcze inne zaoferowały im do wykorzystania kilka dodatkowych dni wolnego, aby mogli skupić się na swoim zdrowiu psychicznym i się zregenerować.
HubSpot, który zdrowie psychiczne swoich pracowników traktuje niezwykle poważnie, poszedł krok dalej – ogłosił The Annual Global Week of Rest w lipcu, a więc tydzień, w którym cała firma się zamyka i odpoczywa.