
Dlaczego urlop i odpoczynek jest tak ważny dla pracowników
14/07/2021
Jak dotrzeć do pracowników, którzy mają myśli samobójcze
09/09/2021Jak prosić o wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego w pracy – poradnik
Czasami zaopiekowanie się sobą jest trudne i przerażające. Ale każdy zasługuje na to, by czuć się bezpiecznie i komfortowo w pracy. Nie ma niczego wstydliwego w tym, że możesz czuć się gorzej psychicznie i potrzebujesz pomocy. Przecież idziemy do lekarza i prosimy o wolne, kiedy mamy przeziębienie albo coś sobie złamaliśmy. Kryzys psychiczny czy gorsze samopoczucie mogą wymagać tej samej reakcji i to jest całkowicie i absolutnie w porządku. W tym poradniku opowiemy, jak poprosić o wsparcie w miejscu pracy.
Jak poprosić o wsparcie swojego przełożonego?
Przygotuj się
Przygotowanie się jest kluczowe. Przemyśl, co chcesz powiedzieć i przećwicz to. Możesz to zrobić sam* przed lustrem lub poprosić o pomoc przyjaciela, partnera lub zaufaną osobę z pracy. W ten sposób przygotujesz się również na możliwe pytania. Będziesz nie tylko spokojniejsz*, jeśli rzeczywiście padną podczas dyskusji, ale będziesz mieć także przygotowaną na nie odpowiedź.
Innym sposobem jest napisanie, co czujesz i chcesz powiedzieć – może to być w dzienniku czy w aplikacji do notowania na komputerze lub telefonie. Najlepszą formą będzie tutaj list (lub mail) skierowany właśnie do Twojego przełożonego.
Pamiętaj, nie musisz dokładnie wiedzieć, czego potrzebujesz od firmy, aby poczuć się zdrowiej i bezpieczniej – dzięki czemu będziesz lepszym pracownikiem – żeby rozpocząć dyskusję o Twoim stanie psychicznym z przełożonym.
Rozmowa, czyli co i jak powiedzieć
Właściwy kierunek dyskusji
Skoncentruj się na tym, jak Twój stan wpływa na produktywność i zdolność do pracy, zamiast na emocjach. Mów jasno i zwięźle. Postaraj się, aby rozmowa była profesjonalna – Twój przełożony nie jest przyjacielem czy psychoterapeutą. Dlatego właśnie skup się na tym, jak Twoje zdrowie wpływa na pracę.
Oczywiście, to, czym się podzielisz zależy wyłącznie od Ciebie. Przełożony nie ma prawa “wyciągać” z Ciebie więcej informacji, niż jesteś gotow* przekazać. Nie musisz nawet tłumaczyć swoich symptomów czy diagnoz – czasami wystarczy, że poprosisz o dzień wolny ze względu na swoje zdrowie psychiczne.
Właściwy czas i miejsce
Odpowiedni moment i bezpieczna przestrzeń są równie istotne. Może najpierw wolisz skontaktować się z szefem przez smsa, Slacka lub email? A może wolisz od razu do niego podejść i dać znać, że masz problem i chcesz porozmawiać.
Dobrą porą do rozmowy może być początek lub koniec pracy, kiedy nie będziecie w wirze spotkań, projektów i telefonów.
A co z miejscem? Biuro przełożonego to dobry wybór, jeśli w Twojej firmie panuje formalna atmosfera. Natomiast, jeśli jest ona raczej nieformalna i przyjacielska, rozmowa przy kawie czy lunchu jest jak najbardziej na miejscu – i może być mniej stresująca.
Nie ma już miejsca na stygmatyzację zdrowia psychicznego
Jest 2021, jesteśmy w drugim roku światowego kryzysu – pandemii koronawirusa. I ten kryzys – jak nigdy przedtem – pokazał, że zdrowie psychiczne dotyczy każdego z nas. W żadnej szanującej się firmie nie ma już miejsca na jego stygmatyzację.
Depresja to jedna z najczęściej występujących chorób na świecie. Tuż za nią są zaburzenia lękowe. 1 na 4 osoby doświadcza problemów psychicznych każdego roku. W 2020, ponad 40% dorosłych Amerykanów zgłosiło problemy ze zdrowiem psychicznym i spożywaniem używek, przede wszystkim alkoholu.
Badanie SingleCare pokazało, że aż u 59% badanych pandemia miała negatywny wpływ na zdrowie psychiczne.
Nie jesteś sam*. Jeśli jednak nie czujesz się komfortowo z poruszeniem tematu swojego samopoczucia, a czujesz, że jesteś w złej kondycji, możesz udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub psychiatry. Lekarz może wypisać zwolnienie, które zostanie przesłane do działu HR. Ten ma prawny obowiązek trzymać informacje na Twój temat w tajemnicy – nawet Twój szef nie będzie wiedział, jaki jest powód zwolnienia.
Nie musisz rozmawiać ze swoim szefem
Wizyta u lekarza to nie jedyny sposób, aby pomóc sobie bez rozmowy z przełożonym o Twoim stanie psychicznym. A przynajmniej, rozmowy w cztery oczy. Nie bój się skorzystać ze wsparcia – jeśli nie chcesz sam* przedyskutować problem z ze swoim szefem, poproś o pomoc wydział HR lub o wsparcie zaufanego współpracownika.
Chociaż przed pandemią benefity rzadko obejmowały wsparcie psychologiczne, obecny kryzys światowy pokazał, jak ważna jest odpowiednia opieka zdrowia psychicznego. Wiele firm zaczyna oferować dzisiaj taką opiekę poprzez zewnętrzne firmy, jak na przykład HearMe. Sprawdź, czy Twoje miejsce pracy oferuje takie wsparcie.
Twoje samopoczucie ma wpływ na wyniki finansowe firmy
Otwarta rozmowa o swoim zdrowiu psychicznym z szefem może być przerażająca – jeśli w firmie panuje toksyczna kultura pracy, istnieje prawdopodobieństwo negatywnych konsekwencji.
ALE! Absolutnie nie bagatelizując Twoje zdrowia, chcieliśmy przypomnieć, że Twojej firmie najzwyczajniej opłaca się Ci pomóc. Włożyli mnóstwo środków w rekrutację oraz szkolenie, a spadek produktywności związany ze złą kondycją psychiczną oznacza dla firmy duże straty.
Dla siebie i dla innych
Pomagając sobie, pomagasz też innym. Rozpoczynając dyskusję o zdrowiu psychicznym, ułatwiasz innym pracownikom poproszenie o pomoc oraz o wprowadzenie zmian w firmie, które ułatwiłyby pracę. W żadnym razie, nie czuj się jednak zmuszon* do zrobienia tego pierwszego kroku. Przede wszystkim zaopiekuj się sobą.