
Strategia wellbeing w firmie – jak zadbać o dobrostan pracowników
14/03/2021
Inkluzywność w firmie a zdrowie psychiczne
17/06/2021Jak naprawdę odpocząć i dlaczego odpoczynek jest ważny?
Odpoczynek może kojarzyć się nam z lenistwem, marnowaniem czasu czy unikaniem obowiązków. Możemy też bać się utraty kontroli lub negatywnej opinii szefa jako potencjalnych konsekwencji odpoczynku. A jest on niesamowicie ważny dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Zwłaszcza teraz, kiedy pracujemy z domu.
Dlaczego odpoczynek jest ważny?
Wypoczęci mamy więcej energii, ale to nie jedyna zaleta relaksu. Zmęczenie ma ogromny wpływ na naszą produktywność i kreatywność! Zmęczeni jesteśmy też bardziej impulsywni, podejmujemy pochopne decyzje, popełnianiamy błędy.
Wypoczynek pozwala na regenerację, zmniejsza ryzyko takich chorób, jak depresja, zaburzenia lękowe czy choroby sercowo-naczyniowe.
Jak naprawdę odpocząć?
Wpisz odpoczynek do kalendarza
Jeśli trudno jest Ci odpocząć, wpisz relaks w plan dnia. Ustal, że np. od 18 do 19 czytasz książkę. Jasno wyznaczony czas oraz czynność – czytanie, spacer, planszówki z rodziną – mogą pomóc w daniu sobie przestrzeni na odpoczynek. Czasami zadbanie o siebie jest trudne, może budzić poczucie winy lub inne nieprzyjemne uczucia.
Cokolwiek czujesz, jest okej. Spróbuj podzielić się swoimi odczuciami z zaufaną osobą lub z profesjonalistą. Pamiętaj, że odpoczynek nie jest luksusem, a potrzebą i każdemu się należy.
Schowaj telefon
Odpoczynek może się kojarzyć z przeglądaniem Instagrama czy grami na telefonie, ale w rzeczywistości nasz mózg pracuje wtedy równie intensywnie. Przyjmuje wtedy mnóstwo informacji, które musi przeprocesować. Nie tylko nie odpoczywamy, możemy stać się wręcz przebodźcowani, czuć irytację i niepokój.
Social media mogą powodować negatywne emocje – przez podświadome porównywanie się do influencerów, prowadzących, zdawałoby się, idealne życie, a także natykanie się na trolli, mowę nienawiści i inne szkodliwe treści.
Świadomy (bez)ruch
Aktywność fizyczna ma wiele zalet, ale czasami nasz organizm jest zbyt zmęczony, aby czerpać korzyści z treningu. Zrób sobie wolne lub spróbuj czegoś mniej intensywnego – jogi, stretchingu lub sesji medytacji.
Taki bezruch i skupienie się na oddechu to świetny pomysł na – nomen omen – zaczerpnięcie oddechu w ciągu dnia. Spróbuj oddychać miarowo, koncentrując się na swoim ciele przez kilka minut, kiedy tego potrzebujesz.
Coś do pisania
Prowadzenie dziennika i przelewanie na jego strony myśli i uczucia pomaga nam się zrelaksować, obniża stres i pomaga lepiej spać. Możesz też zrobić listę wdzięczności. Zapisz drobne rzeczy – jak szybka droga do pracy – i większe – jak radość z tego, że ma się przyjaciół czy rodzinę.
Jeszcze jedną rzecz, którą można zrobić przy pomocy czegoś do pisania, to pochylenie się nad kolorowanką lub spróbowanie brush letteringu, czyli kaligrafi pędzelkowej.
Różne rodzaje odpoczynku
Może Twoja “społeczna bateria” jest na wyczerpaniu i potrzebujesz samotnego spaceru lub wręcz odwrotnie – otoczyć się ważnymi dla siebie ludźmi. Albo jesteś przebodźcowany i przydałby się odpoczynek od technologii – spróbuj przejażdżki rowerem czy spokojnego wieczoru z książką. A może potrzebujesz czegoś kreatywnego? Spróbuj: rysowania, malowania, rzeźbienia, pisania czy tańczenia. Nie musisz tego robić perfekcyjnie! Najważniejsze jest to, czy sprawia Ci to przyjemność.