Wiemy, że wsparcie psychologiczne jest potrzebne, ale jak przekłada się na roczne sprawozdanie finansowe firmy? Jakich argumentów użyć, by przekonać szefa czy dyrektora finansowego? Team HearMe rusza z gotowymi danymi, które pomogą Ci w rozmowie z decydentami.
Żyjemy w czasach, kiedy granica między pracą a życiem prywatnym jest bardzo płynna – praca z domu powoduje, że teoretycznie zawsze mamy przy sobie komputer i telefon i możemy ruszyć do akcji. Taka kultura “always on” – nieprzerwanej dostępności – prowadzi do zwiększonego stresu i wypalenia zawodowego. Według badania Oracle z 2020 – dla 78% pracowników to najtrudniejszy rok w ich całej karierze, a 85% twierdzi, że ich zdrowie psychiczne ucierpiało w wyniku pracy podczas pandemii. Co to oznacza dla pracodawcy? Straty finansowe, pomniejszoną przez zwolnienia lekarskie kadrę, znaczny spadek produktywności i niezdrową kulturę pracy. A co zyskujemy, jeśli zainwestujemy w opiekę zdrowia psychicznego?
Chociaż roczne koszty słabego zdrowia psychicznego pracowników różnią się między państwami, są one niezmiennie wysokie: raport Deloitte z 2020 roku szacuje straty w budżecie Zjednoczonego Królestwa na 45 miliardów funtów, chociaż są też obliczenia bliższe 70 miliardom; Stany Zjednoczone tracą od 80 do 100 miliardów dolarów, chociaż niektórzy podają też takie kwoty, jak 190 miliardów. WHO mówi nawet o blilionie dolarów strat dla globalnej gospodarki rocznie – to ponad 3 biliony złotych!
WHO szacuje, że za każdego dolara zainwestowanego we wsparcie i leczenie psychologiczne pracowników, pracodawca dostaje 4 dolary zwrotu, dzięki lepszemu zdrowiu i zwiększonej produktywności – nawet o 60% – zatrudnionych. Brytyjskie badanie sugeruje, że za każdego 1 funta można dostać aż 10 funtów zwrotu.
Lepszy stan psychiczny i większa odporność na stres to również niższe koszty związane z ogólną opieką zdrowotną i absencją pracowników. Badania wskazują na blisko 30% obniżenie liczby dni chorobowych.
Program wsparcia psychologicznego oraz inne programy wellbeingowe to obniżenie ryzyka zachorowań zarówno na choroby psychiczne – takie jak depresja czy zaburzenia lękowe – jak i na choroby układu sercowo-naczyniowego i układu trawiennego, cukrzycę i otyłość. Są one często związane ze wzmożonym stresem.
Zdrowszy i szczęśliwszy pracownik ma więcej energii, a poczucie, że jest doceniany dodaje motywacji. Produktywność wzrasta. Lepsza kondycja pracownika sprawia, że nie jest senny, łatwiej mu się skupić i jest bardziej odporny na stres. To pozwala uniknąć zjawiska zwanego prezenteizmem (ang. presenteeism). Osoba jest fizycznie w pracy, ale jej produktywność jest niezwykle niska, właśnie z powodu złego samopoczucia, problemów ze snem czy zbyt dużego stresu.
Inwestycja w program wsparcia psychologicznego pozwala na głęboką transformację kultury w firmie. Normalizuje dyskusję o zdrowiu psychicznym, zwłaszcza w połączeniu z edukacją oraz otwartością do rozmowy. Opieka psychologiczna i zwiększenie świadomości o zdrowiu psychicznym to także możliwość na zmniejszenie konfliktów wewnątrz firmy, nękania, molestowania oraz innych form przemocy. Rezultatem jest zdrowsza atmosfera i bezpieczniejsi pracownicy.
Efektywny program wsparcia psychologicznego to zadbani pracownicy, a tacy rzadziej decydują się na zmianę pracy. Zmniejszenie rotacji pracowników to też bardziej zgrana – a więc i produktywniejsza – kadra. To także zaoszczędzenie znacznych sum na dłuższą metę – rekrutacja i wdrożenie nowego pracownika to przecież znaczący wydatek.
Technologia rozwija się w zastraszającym tempie, a pandemia koronawirusa przewróciła nasz świat do góry nogami. Praca i jej format gwałtownie uległy zmianie, a niepewność towarzysząca nam od ponad roku jeszcze bardziej zwiększa stres i zmęczenie. Z drugiej strony, pracownicy stają się coraz bardziej świadomi swoich potrzeb i wiedzą, że owocowe piątki przestały być wystarczające. Szukają właśnie programów wellbeingowych, a opieka psychologiczna jest jednym z priorytetów. To te firmy, które ją oferują przyciągają uwagę atrakcyjnych kandydatów.
Chcesz wiedzieć więcej o zaletach opieki psychologicznej pracowników? Zerknij na nasz specjalny raport i zobacz, ile kosztuje ignorowanie zdrowia psychicznego pracowników.
Masz pytania? Z chęcią Ci na nie odpowiemy! Napisz do nas na kontakt@hearme.pl.
Czy wiesz, że 7 na 10 Polaków często lub bardzo często odczuwa stres? Wśród nich są też Twoi pracownicy.
Z HearMe możesz im pomóc. 💙
Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą.