Dlaczego warto ćwiczyć wdzięczność?
Czy praktykowanie wdzięczności w czasach, gdy pozytywów jak na lekarstwo, ma sens? Team HearMe twierdzi, że ma! I właśnie ona może nam ona pomóc zachować siłę w trudnych momentach.
Są na to badania!
Pojawia się coraz więcej dowodów naukowych na to, że bycie wdzięcznym daje wiele psychologicznych korzyści, w tym poczucie szczęśliwości i zmniejszenie stresu, depresji i lęku.
Naukowcy udowodnili, że codzienne wyrażanie prawdziwej wdzięczności może poprawić zdrowie fizyczne, jakość snu, pracę układu krążenia i odpornościowego (Hill, Allemand, Roberts, 2013).
Wyobraź sobie, że… coś tak prostego, jak myślenie o naszym życiu i ludziach, którzy w nim przebywają, może mieć tak znaczący wpływ na nasze zdrowie.
via GIPHY
Czym jest wdzięczność?
To po prostu kultywowanie szczerego uznania dla tego, co już mamy. Wdzięczność otwiera oczy na fakt, że to, co masz, naprawdę wystarczy.
No to jak w końcu zacząć być wdzięcznym?
Wdzięczności możemy się nauczyć tak jak jazdy na nartach czy obcego języka. Poznaj kilka sposobów, które pomogą Ci wypracować nawyk odczuwania wdzięczności.
Jak ćwiczyć wdzięczność:
Prowadź dzienniczek
Codziennie zapisz w kilku zdania rzeczy, które sprawiają Ci radość i za które jesteś wdzięczny/a. Może być to najpyszniejsza kawa rano, zabawna rozmowa video, czy fakt, że udało Ci się pójść do łóżka o nie najpóźniejszej porze.
Nie bądź wybredny/a, doceniaj wszystko
Nie oszczędzaj wdzięczności za „wielkie” rzeczy. Nawyk bycia wdzięcznym zaczyna się od docenienia każdej dobrej rzeczy w życiu i uznania, że nie ma nic zbyt małego, za co możesz być wdzięczny.
Spędzaj czas z bliskimi
Jeśli w danej chwili odczuwanie wdzięczności sprawia Ci trudność, spędź czas z przyjaciółmi i rodziną. Pomoże ci to zbliżyć się do nich i da ci również szansę przećwiczenia aktów wdzięczności wobec ludzi, na których Ci zależy.
Ćwicz uważność
Usiądź codziennie z zamkniętymi oczami na 5 minut i pomyśl o 5 rzeczach, za które jesteś wdzięczny. Sztuczka polega na tym, że musisz wyobrazić sobie to w swojej głowie i siedzieć z uczuciem wdzięczności w swoim ciele.
Robienie tego każdego dnia sprawi, że Twój mózg będzie w naturalny sposób bardziej wdzięczny, a po każdej sesji poczujesz się szczęśliwszy.
A jeśli to nie pomaga?
Czasem trudno znaleźć pozytywy w naszym życiu. A pandemia razem ze społecznym niepokojem tego nie ułatwia. Wtedy warto umówić się na sesję z psychologiem, który pomoże nam znaleźć przyczynę blokady wdzięczności i wesprze w rozpaleniu jej na nowo.
Jeśli chcesz, by wsparcie psychologiczne online HearMe zagościło w Twojej firmie, napisz do nas: kontakt@h7.iovo.pl.