Wiele osób zastanawia się, czy w celu realizacji swoich postanowień warto skorzystać z pomocy coacha. Zanim jednak zdecydujesz się na coaching, poznaj definicję tego zawodu i sprawdź, czy coaching jest najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie. Dowiedz się:
Coach to zawód pomocowy, wspomagający realizację celów poprzez m.in. odkrycie tego co nieświadome i zmianę niesprzyjających przekonań i schematów działania. Coach nie wyznacza celów osobie, z którą współpracuje, a pomaga jej je zidentyfikować i nazwać. Dobry, ekspercki coaching ma na celu umożliwienie jednostce znalezienia odpowiedzi w sobie. Coach nie tylko motywuje do działania, ale kreuje wspierającą przestrzeń i proponuje narzędzia, które ułatwiają proces zmiany.
Coaching jest pracą rozwojową i jest przeznaczony dla osób „zasobnych” – nie służy leczeniu depresji, dystymii czy stanów lękowych. Jeśli coach będzie podejrzewał, że Twój problem wymaga psychoterapii – powie Ci o tym i zachęci do konsultacji z innym specjalistą/tką, wskazując źródła pomocy. Coaching działa, w przeciwieństwie do większości terapii, bardziej „do przodu”, nie analizując dogłębnie przeszłości czy dzieciństwa. Jest to forma pomocy krótkoterminowej, która najczęściej nie trwa dłużej niż pół roku (najczęściej od 6 do 12 sesji w procesie zmiany)
Każda zdrowa osoba, która potrzebuje dowiedzieć się o sobie więcej i wprowadzić potrzebne zmiany w swoim życiu może skorzystać z coachingu.
Z punktu widzenia zawodowego/biznesowego, najczęściej korzystają z coachingu osoby, które chcą objąć nowe stanowisko i zastanawiają się, jak to zrobić (First Time Manager) oraz takie, które chcą całkowicie zmienić branżę. Z coachingu korzystają też osoby wracające po długiej nieobecności w pracy – czy to po macierzyńskim czy długim zwolnieniu L4 lub takie, które chcą lepiej dogadywać się w pracy czy też realizować swoje zadania w mniejszym stresie.
Oprócz spraw zawodowych, coaching może również podejmować tematy prywatne. Osoby, które w życiu prywatnym chcą osiągnąć jakiś cel, podjąć jakąś zmianę lub rozeznać się w tym co im się przydarza, też mogą skorzystać z pomocy coacha.
Jest to sprawa indywidualna i podyktowana osobistymi potrzebami. Kiedy czujemy, że potrzebujemy spojrzeć na sprawy z innej perspektywy, widzimy, że mamy problemy z osiągnięciem celu, lub widzimy schemat naszych zachowań, które chcemy zmienić – warto pomyśleć o coachingu. Coach wysłucha osoby, która do niego przyszła i będzie proponował takie sposoby pracy coachingowej, które w danym momencie będą najbardziej adekwatne do indywidualnych wyzwań klienta (coachee).
Przykład:
Osoba, która dopiero dostała awans zmaga się z problemami na nowym stanowisku. Widzi, że brakuje jej pewności siebie. Idzie do coacha, aby znaleźć rozwiązanie tego problemu. Podczas rozmowy nakreśla cel procesu. Coach oraz coachee zawierają kontrakt, w ramach którego m.in. , ustalają, że będą spotykać się raz w tygodniu, a proces będzie trwał 10 sesji. Coachee może otrzymać od coacha zaproszenie do różnego rodzaju „prac domowych” – np. ćwiczeń, refleksji, lektur – adekwatnie do zgłaszanych tematów. Proces zmian dzieje się także pomiędzy sesjami.
Coaching może mieć głęboki wpływ na życie osobiste i zawodowe. Jednym z kluczowych sposobów, w jaki coaching pomaga, jest pomoc osobom w zmianie niewspierających przekonań i schematów działania. Coaching zapewnia przestrzeń i strukturę do refleksji, które są niezbędne do uczenia się i rozwoju. Pobudza myślenie krytyczne, pomaga odkryć lub zrozumieć, jakie są nasze wartości i jakie działania odbiegają od tych wartości lub wyznaczonych celów. Dobry coach może pomóc Ci ponownie połączyć się z tym, co kochasz w swoim życiu i pracy.
Oto niektóre kluczowe obszary rozwoju dla indywidualnego coachingu:
1. Samoświadomość
Jest to podstawowa umiejętność zarówno w rozwoju prywatnym, jak i zawodowym. Pomaga uzyskać głębszy wgląd w to, czego coachees chcą i co potrzebują zmienić lub osiągnąć.
2. Lepsza odporność na stres
Dzięki informacji zwrotnej i lepszej samoświadomości ludzie rozwijają wyższą tolerancję na stresujące warunki. Kiedy liderzy stają się bardziej odporni (np. mniej biorą to co się dzieje „do siebie”), są w stanie lepiej dostosować się do zmieniających się okoliczności (radzenie sobie ze zmianą) lub przejść przez niesprzyjające okoliczności / zmienić je. To z kolei zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia wypalenia zawodowego i poprawia ogólne zadowolenie z życia (i pracy).
3. Wydajna współpraca
Praca w zespole z ludźmi, którzy są zaangażowani i otwarci na rozwój jest bardziej wydajna. Ludzie są w stanie lepiej zrozumieć motywacje i podstawowe zobowiązania wszystkich członków grupy. Korzystają na efektywnym wychodzeniu z konfliktów i zwiększeniu komfortu w podejmowaniu decyzji. Poszczególne osoby lepiej zarządzają czasem i efektywniej wnoszą swój wkład w prace zespołu.
5. Komunikacja
Wszystkie rodzaje coachingu mają korzystny wpływ na umiejętności komunikacyjne. Rozwijanie skutecznych umiejętności komunikacyjnych może pomóc jednostkom we wszystkich aspektach ich życia — zarówno w miejscu pracy, jak i poza nim. Ma to swój pozytywny wpływ na odczuwanie stresu, który słaba komunikacja potęguje.
6. Work-life balance
Dzięki coachingowi ludzie ustalają i stosują własne, indywidualne priorytety i pracują nad tym, aby je świadomie realizować w życiu. To pozwala im zachować lepszą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Osoby te mają szansę uzyskać większą satysfakcję z realizowania się w pracy i innych ról życiowych. Wynika to zarówno z poprawy dbałości o siebie, jak i lepszego uświadomienia i dopasowania działania do ich indywidualnych celów.
HearMe oprócz sesji 1:1 z terapeutami, umożliwia kontakt z coachami, psychodietetykami czy fizjoterapeutami. Dzięki temu, oferta wellbeingowa skierowana do pracowników obejmuje kilka najważniejszych obszarów życia i umożliwia wybór pracownikowi – tego, czego najbardziej potrzebuje.
Jeśli chcesz poznać naszych specjalistów, zajrzyj tutaj 🙂 A jeśli chcesz porozmawiać o benefitach wellbeingowych, jakie możemy zaoferować Twojej firmie – kliknij tutaj, a my skontaktujemy się z Tobą.
mentorka, coach'yni, interwentka kryzysowa, tutorka
Czy wiesz, że 7 na 10 Polaków często lub bardzo często odczuwa stres? Wśród nich są też Twoi pracownicy.
Z HearMe możesz im pomóc. 💙
Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą.