8 godzin opalania na plaży, zdobywanie górskich szczytów, 30 tys. kroków dziennie po obcym mieście – kiedy przychodzi wyczekiwany urlop, nasze ciała błyskawicznie zapominają o stresach codzienności, łatwo dostosowując się do nowych realiów. Gorzej z umysłem, który, by odpuścić, potrzebuje znacznie więcej wysiłku. Jak go w tym wspomóc?
Jako produkt natury ciało człowieka dąży do balansu, a kiedy go brakuje, zaczynają się kłopoty. Jeśli więc nie znajdujemy czasu na odpoczynek (lub nie umiemy odpoczywać), stres karmi się na naszym przemęczeniem, uderzając zarówno w zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.
[Zobacz też 👉Co stres robi z naszym ciałem i umysłem?]
Dla równowagi spójrzmy na odpoczynek również z bardziej pozytywnej strony – jak sugeruje OECD (międzynarodowa Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju), regularny odpoczynek od pracy znacznie zwiększa naszą codzienną produktywność.
Dobroczynny wpływ wakacji potwierdza również Framingham Heart Study, czyli ponad 74-letnie zrzeszenie ekspertów od choroby sercowo-naczyniowej – w jednej z opublikowanych analiz sugerują oni ścisły związek częstych wakacji z dłuższym życiem i lepszym zdrowiem. Problem w tym, że…
Aż 39% specjalistów i menedżerów nie pamięta kiedy ostatnio przebywało na co najmniej dwutygodniowym urlopie
(Hays)
Skoro nauka twierdzi, że wakacje dosłownie przedłużają życie, nie pozostaje nam nic innego, jak zacząć je planować – dla zdrowia. Tylko czy prawdziwe odcięcie się od pracy i codziennych problemów jest realne? Tak, ale wymaga przygotowania.
Oto jak się za to zabrać:
Żeby oszczędzić sobie przedurlopowych nerwów i nieprzespanych nocy, już kilka tygodni wcześniej postaraj się dokładnie rozplanować to, co musisz zrobić przed wyjazdem. Przygotuj też szczegółowy plan obowiązków dla osoby, która będzie Cię zastępowała. Mając poczucie, że wszystko jest pod kontrolą, Twój umysł będzie mógł skupić się na tym, co najważniejsze – regeneracji.
To, że otoczenie wywiera na nas mocny wpływ, nie jest żadną tajemnicą. Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Minnesota wykazało, że bałagan na biurku może powodować zaburzenia koncentracji i ma bezpośredni wpływ na to, że rzadziej kończymy projekty na czas – a czas jest teraz najważniejszy.
Asertywność w pracy to cecha, bez której w dzisiejszym świecie trudno sobie radzić. Co istotne, powinna dotyczyć też Twojego prawa do odpoczynku.
Przed urlopem nie bój się przekazać współpracownikom i przełożonym, że potrzebujesz realnie odciąć się od pracy i poproś, by starali się uniknąć kontaktowania się z Tobą. Jeżeli z jakiegoś powodu Twoja rola na to nie pozwala, wyznacz konkretny dzień i przedział godzinowy, kiedy będziesz do dyspozycji współpracowników. Menedżerowie nie mają łatwo, ale to nie znaczy, że nie należy im się czas na regenerację.
[Zobacz też 👉Jak być dobrym menedżerem i zadbać o siebie]
Porządny reset wymaga zdecydowanych kroków. Firmowy czat na Messengerze i powiadomienia ze skrzynki mailowej lub LinkedIna potrafią skutecznie zepsuć nawet najlepszy wakacyjny dzień. Uważamy, że warto zminimalizować to ryzyko. Opcja minimum to wyciszenie czatów i skasowanie niektórych aplikacji na czas urlopu, ale mamy też propozycję dla odważnych: totalny cyfrowy detoks. Brzmi drastycznie, ale warto to rozważyć – doomscrolling tylko czeka, żeby ukraść kilka godzin z życia, a długotrwała ekspozycja na niebieskie światło podbija stany lękowe.
To proste – im więcej robisz, tym mniej czasu masz na niepotrzebne wycieczki myślowe w stronę pracy. Nie mówiąc już o zbawiennym wpływie ruchu na ciało i umysł.
*Jeśli nie nigdzie wyjeżdżasz, staraj się spędzać poza domem przynajmniej tyle samo czasu, ile spędzał(a)byś w biurze. Jak mówią badania opublikowane przez Uniwersytet Cornell, wystarczy 10 minut w otoczeniu natury, by obniżyć poziom stresu – zarówno fizycznego, jak i psychicznego.
W nadmiarze wiele używek – w tym alkohol – potęguje stany depresyjne i lękowe. Jeśli jesteś w stanie przemęczenia, istnieje spore prawdopodobieństwo, że przekroczenie pewnej dawki niektórych substancji przywoła natłok negatywnych myśli.
Planując urlop, postaraj się zachować jeden wolny dzień na powakacyjne wyciszenie – gwałtowny przeskok z trybu ‘wypoczynek’ w tryb ‘praca’ może odbić się na Twoim samopoczuciu i motywacji.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak zadbać o spokojne głowy swoich pracowników, skorzystaj z tego formularza lub napisz do nas maila: michal@hearme.pl.
Jeśli uważasz, że dobrze byłoby mieć HearMe u Ciebie w pracy, wypełnij ten formularz.
Nie zapomnij śledzić nas na LinkedInie, Facebooku i Instagramie, aby dowiedzieć się, jak jeszcze wspierać zdrowie psychiczne pracowników. I jak dbać o swoje własne!
Czy wiesz, że 7 na 10 Polaków często lub bardzo często odczuwa stres? Wśród nich są też Twoi pracownicy.
Z HearMe możesz im pomóc. 💙
Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą.