
Czy Twój program wellbeingowy działa? 6 sposobów na sprawdzenie
21/10/2022
Jak być dobrym menedżerem i zadbać o siebie?
21/10/2022To czas, by stawić czoła wypaleniu zawodowemu – 6 sposobów, jak sobie z nim radzić 
Ciągła praca bez odpoczynku, toksyczna atmosfera w pracy, brak wsparcia ze strony przełożonego – praca to często ogromne źródło stresu. Każdy z nas ma swój limit, a kiedy zostanie on przekroczony, stres i zmęczenie przeradzają się w wypalenie. Statystyki są alarmujące – 77% pracowników doświadczyło wypalenia zawodowego, 51% – więcej niż raz. Jak można się przed nim uchronić i sobie z nim radzić?
Wypalenie zawodowe – objawy
Poniżej znajdziesz symptomy, które mogą oznaczać, że jesteś wypalon* lub jesteś na drodze do wypalenia:
- Czujesz ciągłe zmęczenie – fizyczne i emocjonalne
- Czujesz przytłoczenie, rozpacz i/lub beznadzieję
- Jesteś apatyczn*, masz wrażenie, że jesteś “odcięt*” od swoich emocji i wydarzeń dookoła
- Jesteś prawie ciągle zestresowan*
- Odczuwasz brak radości i brak zainteresowania życiem
- Masz obniżoną motywację i zero pomysłów
- Prokrastynujesz, coraz trudniej jest Ci się skupić i zabrać do pracy
- Dystansujesz się od ludzi z zespołu i/lub czujesz się wyalienowan*/samotn*
- Czujesz frustrację związaną z pracą – jej ilością, organizacją itp.
- Miewasz częste bóle głowy, problemy żołądkowe, obolałe ciało i inne dolegliwości fizyczne wynikające ze stresu
- Sięgasz po alkohol lub inne używek, aby poradzić sobie z pracą i bolesnymi emocjami.
Jeśli odpowiedział*ś na większość z nich tak, możesz zmagać się z wypaleniem. Pamiętaj jednak, że powyższe symptomy mogą świadczyć też o depresji lub innych poważnych problemach psychicznych. Skontaktuj się z lekarzem, aby potwierdzić diagnozę i przedyskutować opcje leczenia.
Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym?
Jeśli podejrzewasz u siebie wypalenie zawodowe, kontakt z lekarzem jest mocno wskazany. Warto też przedyskutować sytuację ze swoim psychoterapeutą. Jeśli nie jesteś w procesie terapii, być może to dobry moment na jego rozpoczęcie – prywatnie lub w ramach pracowniczego benefitu.
Co możesz zrobić odczuwając wypalenie zawodowe?
- Poproś o zmiany
To dobrze, że chcesz zaopiekować się sobą. Pamiętaj jednak, że wypalenie zawodowe to nie jest kwestia indywidualna – dotyczy całego systemu i sposobu, w jaki pracujemy. Aby zapobiegać wypaleniu i innym przykrym konsekwencjom psychicznym i fizycznym przepracowania, należy ten system zmienić. Nie musisz od razu ratować świata – zacznij od siebie i swojego otoczenia. Dowiedz się, jakie zmiany strukturalne mogą pomóc w stworzeniu zdrowszych warunków pracy i porozmawiaj o nich z kadrą zarządzającą.
To okej, jeśli to jest za dużo i nie masz na to siły ani przestrzeni. Twoje bezpieczeństwo i zdrowie są najważniejsze.
- Porozmawiaj z zaufaną osobą
Być może czujesz się przytłoczon*, uwięzion* pod ciężarem wszystkich projektów i zobowiązań. W takiej sytuacji nierzadko trudno nam popatrzeć na rzeczy z perspektywy i znaleźć rozwiązanie. Warto wtedy podzielić się swoimi obawami i problemami z zaufaną osobą. Dzięki szczerej rozmowie i wsparciu bliskiej Ci osoby poczujesz się lepiej. Możecie też poszukać razem sposobów na rozwiązanie Twojego problemu.
- Poproś o pomoc
Nie bój się poprosić współpracownika o pomoc, jeśli jej potrzebujesz. Jeszcze lepiej – porozmawiaj ze swoim przełożonym o Twoim obecnym stanie i poproś o zmniejszenie obowiązków. Jeśli wolisz, możesz zwrócić się o wsparcie do działu HR.
- Przejmij kontrolę
Jednym ze źródeł wypalenia jest brak poczucia kontroli. Możemy mieć wrażenie, że wszystkiego jest za dużo i nie ma wyjścia z sytuacji. Dlatego tak ważne jest jej odzyskanie. Spróbuj stawiać granice, nie przyjmując nowych zobowiązań i wychodząc z pracy o czasie. Rozmowa z przełożonym o nakładzie pracy to również forma walki o kontrolę.
- Zadbaj o regenerację
Sen i odpoczynek to nie nagrody, a potrzeby. Bez regeneracji, nasze ciało i umysł nie są w stanie prawidłowo funkcjonować, stajemy się także mniej odporni na stres i związane z nim trudne oraz nieprzewidywalne sytuacje.
Odpoczynek od pracy oznacza także spędzanie czasu na rozwijaniu swoich pasji czy uczeniu się nowych rzeczy.
- Ciało i umysł
Dbanie o nasze zdrowie psychiczne nie jest kompletne bez dbania o zdrowie fizyczne. Sen i odpoczynek to jeden z filarów dbania o swój dobrobyt. Ale równie ważny jest regularny ruch, zwłaszcza teraz, kiedy praca wymaga od nas siedzenia godzinami przed komputerem. Nie musi to być od razu trening crossfitowy czy wstawanie o 5 rano na jogging. 20-30 minut energicznego spaceru dziennie w zupełności wystarczy – pamiętaj tylko o masce z filtrem, jeśli jakość powietrza jest średnia. Dobrym pomysłem jest też robienie kilku pajacyków czy ćwiczeń rozciągających w trakcie krótkich przerw w pracy.
Nie zapomnij o zdrowej diecie. Być może Twoja firma oferuje zbalansowane posiłki – pozwoli Ci to zaoszczędzić czas i pieniądze. Warto również porozmawiać z lekarzem lub dietetykiem odpowiednich dla Ciebie suplementach.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak zadbać o spokojne głowy swoich pracowników, skorzystaj z tego formularza lub napisz do nas maila: [email protected].
Jeśli uważasz, że dobrze byłoby mieć HearMe u Ciebie w pracy, wypełnij ten formularz.
Nie zapomnij śledzić nas na LinkedInie, Facebooku i Instagramie, aby dowiedzieć się, jak jeszcze wspierać zdrowie psychiczne pracowników. I jak dbać o swoje własne!
Disclaimer: Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi profesjonalnej porady medycznej.