Czym jest poczucie własnej wartości? Nie tym samym, co samoocena czy pewność siebie. Te uzależnione są od czynników zewnętrznych i sposobów, w jaki społeczeństwo określa sukces. Poczucie wartości, natomiast, wynika z naszego wnętrza i dotyczy tego, w jaki sposób siebie postrzegamy i czy wierzymy, że mamy niepodważalną godność i jesteśmy istotami wartymi miłości, wsparcia i istnienia.
Możesz zmagać się z niskim poczuciem własnej wartości, ale danego dnia mieć wysoką samoocenę, bo udało Ci się zdać trudny test albo czujesz się dobrze ze swoim ciałem.
Możesz zmagać się z niskim poczuciem własnej wartości, jeśli:
Poczucie własnej wartości wynosimy z dzieciństwa. Przemocowi, nadmiernie surowi lub zaniedbujący opiekunowie, nękanie czy alienowanie ze strony rówieśników, brak wsparcia i miłości – tak trudne i bolesne doświadczenia kształtują nas w znaczący sposób. Nasze otoczenie uczy nas, że nie znaczymy zbyt wiele.
Oczywiście, to nieprawda. Każdy z nas się liczy, rodzi się z godnością i prawem do godnego, dobrego życia. Każdy z nas ma wartość, chociaż nasza głowa i świat mogą czasami twierdzić inaczej.
Poczucie niskiej wartości może ulec pogorszeniu również w dorosłości, dzięki traumie, chronicznemu stresowi czy toksycznym relacjom. Niskie poczucie wartości często wiąże się z problemami psychicznymi. Mogą zarówno się do nich przyczyniać, jak i być ich konsekwencją. Są to, między innymi:
Nie zapominajmy również o wpływie social mediów oraz otaczającej nas rzeczywistości – wiele branż specjalnie wywołuje w nas poczucie niskiej wartości i samooceny, aby zarobić – na przykład przemysł kosmetyczny czy preparatów odchudzających.
Pamiętaj: jesteś okej i wystarczając* tak*, jak* jesteś! Masz prawo czuć się dobrze ze sobą i wierzyć, że masz wartość i godność.
Chociaż nie jest łatwo oduczyć się negatywnych myśli o nas samych i uwierzyć, że mamy taką samą wartość, jak inni, to wysiłek jest niepodważalnie tego warty. Niskie poczucie wartości znacząco utrudnia korzystanie z życia, dbanie o siebie czy podejmowanie nowych wyzwań. Możliwe, że problem jest bardziej złożony i głęboko zakorzeniony i niezbędne będzie wsparcie specjalisty. Możesz jednak pomóc sobie w budowaniu poczucia wartości każdego dnia.
Być może Ty też masz w głowie ten nieprzyjemny głos, który utwierdza Cię w przekonaniu, że do niczego się nie nadajesz albo nikt Cię nie lubi. Aby zwiększyć swoje poczucie wartości, konieczne jest rzucenie wyzwania tym natrętnym myślom. Staraj się zauważać, kiedy się pojawiają i zamiast tego pomyśleć o tym, co w sobie lubisz czy co umiesz robić. Jeśli trudno Ci znaleźć takie pozytywy, stwórz listę – na przykład z pomocą bliskich Ci osób – i zawieś w widocznym dla Ciebie miejscu. Możesz spoglądać na nią zawsze, kiedy potrzebujesz sobie przypomnieć, że jesteś wartościową, godną szacunku i kompetentną osobą.
Może okazać się to sporym wyzwaniem, zwłaszcza, jeżeli jest w Tobie przekonanie, że na to nie zasługujesz. Możesz w to (jeszcze) nie wierzyć, ale jesteś wart* miłości, wsparcia, sprawiedliwego traktowania, szansy na wykorzystanie swojego potencjału.
Dbaj o zdrowe, smaczne jedzenie, wystarczającą ilość snu, sprawiaj sobie przyjemności – zaopiekowanie się sobą może wywoływać u Ciebie pewien opór. Możliwe, że musisz nauczyć się tego od podstaw – szczególnie, jeśli opiekunowie nie otoczyli Cię właściwą opieką w dzieciństwie. Nie zniechęcaj się i zastosuj technikę małych kroków, a nawet kroczków.
Terapia, zwłaszcza terapia poznawczo-behawioralna, potrafi być niezwykle efektywna w walce z niskim poczuciem wartości.
Jak już wspomnieliśmy, niskie poczucie własnej wartości może być związane z doświadczeniem traumy i/lub takimi chorobami, jak depresja czy zaburzenia lękowe. Zwłaszcza, jeśli wynika ono z trudnego dzieciństwa i zmagasz się z nim od wielu lat, potrzebna może być pomoc terapeuty.
Skuteczna w tym zakresie potrafi być również, między innymi, terapia artystyczna. Wiele ćwiczeń możesz wykonać sam* w domu.
Bycie osobą asertywną i jasne stawianie granic nie oznacza, że jesteś egoistyczn*. To sposób okazywania sobie szacunku i zaopiekowania się sobą. Zasługujesz na to tak samo, jak każdy inny.
Nie bój się, że mówienie “nie” zepsuje Twoje relacje z bliskimi. Jeśli tak będzie, oznacza to, że taka relacja może nie być dla Ciebie zdrowa. Wspierające, zdrowe relacje oparte są na wzajemnym szacunku i respektowaniu granic.
Właśnie – zdrowe relacje z innymi są niezwykle istotnym czynnikiem dla naszego zdrowia psychicznego i dobrobytu w ogóle. Ludzie, którzy szanują nas, nasze granice i opinie, wspierają i nie oceniają mogą nauczyć nas wiary w swoją wartość, godność i potencjał. Pielęgnuj te relacje, które są dla Ciebie dobre i nie bój się poprosić o pomoc.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak zadbać o spokojne głowy swoich pracowników, skorzystaj z tego formularza lub napisz do nas maila: michal@hearme.pl.
Jeśli uważasz, że dobrze byłoby mieć HearMe u Ciebie w pracy, wypełnij ten formularz.
Nie zapomnij śledzić nas na LinkedInie, Facebooku i Instagramie, aby dowiedzieć się, jak jeszcze wspierać zdrowie psychiczne pracowników. I jak dbać o swoje własne!
Disclaimer: Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi profesjonalnej porady medycznej.
Czy wiesz, że 7 na 10 Polaków często lub bardzo często odczuwa stres? Wśród nich są też Twoi pracownicy.
Z HearMe możesz im pomóc. 💙
Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą.