
Psycholog w firmie
07/02/2023
Duża rotacja pracowników – jak sobie z nią radzić?
17/02/20235 najlepszych benefitów na 2023 r.
Benefity pracownicze to dla pracowników duża motywacja, a dla pracodawcy – szansa na wyróżnienie się na tle konkurencji. Które pozapłacowe dodatki okażą się być w 2023 roku najbardziej pożądane?
Benefity w firmie
Benefit to dodatkowe świadczenia, które pracownik może otrzymać w swoim miejscu pracy. Benefity mogą być finansowane przez pracodawcę lub być przez niego współfinansowane. Rodzaj benefitów i ich ilość zależy of firmy, ilości pracowników, a czasem od stanowiska, stażu pracy czy działu w którym pracownik pracuje. Czasami pracodawcy oferują dodatkowe benefity za realizację celów kwartalnych czy ponadprzeciętne zaangażowanie. Przyjęło się, że im większa firma, tym więcej benefitów – nie oznacza to jednak, że małe firmy nie mogą ich mieć.
Wybraliśmy naszym zdaniem 5 najlepszych benefitów dla firm dużych i małych. Te benefity jeszcze nie są standardem w wielu firmach, ale pewnie coraz więcej firm będzie je oferować swoim pracownikom w 2023 roku. Wyróżniamy tutaj:
- opiekę psychologiczną
- elastyczny czas pracy
- praca zdalna lub hybrydowa
- kursy i szkolenia
- dostęp do serwisów streamingowych
Kiedy mówić o benefitach?
Pracownik szukający pracy i przeglądający ogłoszenia o pracę, często spotyka się z rubryką „Firma oferuje” gdzie znajdują się opisy benefitów oraz dodatków, które mogą mieć znaczenie dla pracownika. Dla wielu z nich jest to bardzo ważne i przy wysyłaniu CV, pracownicy biorą ilość i jakość benefitów pod uwagę, dlatego warto wyróżniać się na tle konkurencji i oferować benefity, które będą dla przyszłych pracowników przydatne. Jednakże nie należy zapomnieć o obecnych pracownikach. Warto przypominać pracownikom o dostępie do benefitów. Dział HR powinien badać poziom zadowolenia z obecnych benefitów, które są wprowadzone w firmie, ale też być otwartym na nowe propozycje benefitów.
Opieka psychologiczna
Benefitem, który już w minionym roku cieszył się dużą popularnością, jest opieka psychologiczna dla pracowników. W 2023 jej popularność zdecydowanie nie spadnie. Tego rodzaju dodatek pomaga zadbać o zdrowie psychiczne i codzienne samopoczucie – nie tylko w przypadku nasilonego stresu związanego z pracą. Osoby wybierające ten benefit mają możliwość skorzystania zarówno z indywidualnych konsultacji, jak i z różnego rodzaju warsztatów – w formie stacjonarnej lub online, jak w przypadku platformy HearMe. Są one prowadzone przez psychologów i terapeutów z dużym doświadczeniem.
Sprawdź, na czym dokładnie polega opieka psychologiczna w firmie >>
Elastyczny czas pracy
W 2023 roku popularnym benefitem pracowniczym wciąż pozostanie elastyczny czas pracy. Możliwość samodzielnego ustalania godzin, w których wykonywane są obowiązki zawodowe, to duże ułatwienie dla wielu zatrudnionych – zwłaszcza tych będących jednocześnie rodzicami. Elastyczne godziny pracy znacząco wpływają na wydajność pracownika oraz work-life balance. Tego typu dodatek wymaga pewnej dozy zaufania ze strony pracodawcy. Jeśli pracownik wykonuje swoje zadania sumiennie i w określonym terminie, dla wielu przełożonych pory pracy wcale nie mają znaczenia. Pracowników-rodziców ucieszy także benefit w postaci dofinansowania żłobka lub przedszkola.
Praca zdalna lub hybrydowa
Podobnie jak elastyczny czas pracy, wciąż pożądana będzie możliwość pracy w trybie zdalnym lub hybrydowym. Ostatnie lata pokazały wielu osobom, jak wiele czasu i środków można zaoszczędzić, pracując w domu – choćby przez dwa dni w tygodniu. Taki tryb pracyz całą pewnością będzie w 2023 popularniejszym benefitem niż karta sportowa czy bilet do teatru. Oprócz oszczędności pozwala on również zadbać o równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. W związku z pracą zdalną coraz więcej pracodawców oferuje także zwrot kosztów zakupu akcesoriów biurowych czy mebli.
Wsparcie w rozwoju, czyli kursy, szkolenia i platformy e-learningowe
Pracownicy cenią sobie benefity, które pomagają w ich rozwoju – zawodowym i osobistym. Dodatkiem, który w 2023 wciąż będzie popularny, jest dostęp do platform e-learningowych oraz możliwość uczestniczenia w kursach i szkoleniach. Często są one dla osób zatrudnionych zwyczajnie zbyt kosztowne – wówczas zniżka lub pełen dostęp do kursu to duże wsparcie w rozwoju. Szkolenia online umożliwiają zdobywanie wiedzy i nowych umiejętności bez konieczności wychodzenia z domu.
Dostęp do serwisów streamingowych
Popularnym w 2023 roku benefitem okaże się również subskrypcja na platformach streamingowych, np. Netflix, Amazon Prime czy HBO. Niewiele polskich przedsiębiorstw oferuje swoim pracownikom taki dodatek – a przez wielu pracowników jest on bardzo pożądany. Dostęp do serwisów streamingowych pełnych ulubionych filmów i seriali umożliwia zatrudnionym relaks po długim dniu w pracy – dzięki temu następnego dnia są oni wypoczęci i bardziej produktywni!
Chcesz wiedzieć więcej?
Jeśli chcesz porozmawiać o benefitach wellbeingowych, jakie możemy zaoferować Twojej firmie – kliknij tutaj, a my skontaktujemy się z Tobą.